Tre herë kampion i Botës në Formula 1, Niki Lauda ka vdekur në moshën 70 vjeç.

Lauda, i cili kreu transplantin e mushkërisë në muajin Gusht, “u nda nga jeta qetësisht, tha familja e tij ditën e Hënë.

Austriaku legjendar, një nga figurat më të mirënjohur në garat motorike, e mori titullin për Ferrari në vitin 1975 dhe 1977 dhe McLaren në vitin 1984.

Për shumë njerëz, ai do të mbahet mend për rikthimin  në jetë dhe kthimin në gara pas sëmundjes së rëndë thuajse i vdekur drejt varrit në përplasjen e vitit 1976 në ‘German Grand Prix.

Veritas.com.al/