Mark Anstendig/Michael Ochs Archives/Getty

 

Papa Francesku krahasoi murin kufitar që ngrihet midis SHBA dhe Meksikës me Murin e Berlinit të ndërtuar në vitin 1961 për të mbajtur gjermanët e Lindjes që iknin në Berlinin Perëndimor dhe lirinë.

I pyetur nga reporterja meksikane Valentina Alazraki se çfarë mendonte për murin e Trump dhe për fëmijët që ishin të ndarë nga prindërit në kufi, Papa tha se ndërtimi i murit është një gabim.

“Nuk e di se çfarë po ndodh me këtë kulturë të re që mbron territoret duke ndërtuar një mur”, tha Papa në një intervistë të gjatë në gjuhën spanjolle të botuar të martën nga Vatikan News. “Ne tashmë kemi prishur një, atë në Berlin, i cili na solli mjaft kokëçarje dhe mjaft vuajtje”.

“Por duket se njeriu bën atë që kafshët nuk bëjnë, apo jo?” vazhdoi ai. “Njeriu është kafsha e vetme që bie dy herë në të njëjtën grackë. Po përsërisim të njëjtën gjë, apo jo? Ndërtimi i mureve sikur të ishte një mbrojtje “.

“Kur mbrojtja është me të vërtetë dialogu, rritja, mirëpritja dhe edukimi, integrimi, ose kufiri i shëndetshëm “është maksimumi qe mundemi”, por është njerëzore”, tha ai.

Papa, i cili është udhëheqësi i vendit të vetëm në botë të rrethuar komplet nga muret dhe shtetit më te vogël te pavarur nga të dyja, zona dhe popullsia, tha se ai jo vetëm që i referohej kufirit amerikano-meksikan këtu, por “të gjitha barrierave që ekzistojnë. ”

Papa kishte gjithashtu fjalë të ashpra lidhur me ndarjen e fëmijëve nga prindërit e tyre.

“Dhe te ndash fëmijët nga prindërit e tyre shkon kundër ligjit natyror dhe ata janë të Krishterë. Por ata vërtet. nuk mund të jenë. Është mizore. Kjo bie në mizorinë më të madhe, “tha ai.

“Për të mbrojtur çfarë? Territorin ose ekonominë e vendit ose kush e di çfarë, apo jo? Por ato janë mënyra të të menduarit që zbatohen në politikë dhe ata nxjerrin një politikë si kjo. Është shumë e trishtueshme, “tha ai.

“Kushdo që ndërton mure përfundon si i burgosur i mureve që ka ndërtuar”, tha ai.

Kjo nuk është hera e parë që Papa Françesku ka folur kundër murit të kufirit të propozuar në SHBA. Duke u kthyer gjatë fushatës zgjedhore të 2016, Papa sugjeroi që kushdo që mendon të ndërtojë mure në vend të ndërtimit të urave, nuk është i krishterë.

I pyetur në lidhje me komentin e Papës në një intervistë të town hall me Anderson Cooper të CNN, zoti Trump tha se nuk kishte ndërmend të luftonte me Papa Françeskun, por ai i kujtoi audiencës se Papa ka “një mur jashtëzakonisht të madh në Vatikan . ”

Muret masive, 40 këmbë të larta përreth qytetit të Vatikanit u ndërtuan nga një Pape i  mëparshëm, Leo IV, pasi trupat Saracene Islamike grabiten Bazilikën e Vjetër të Shën Pjetrit në vitin 846 pas Krishtit.

Muri origjinal përfshinte të gjithë kodrën e Vatikanit, duke rrethuar atë që njihej si Qyteti Leoninë, por më vonë u zvogëlua për të kufizuar rreth 110 hektarë të Qytetit të Vatikanit që ekziston sot.

Veritas.com.al/