Prishtinë (AFP) – Partitë e opozitës fituan natën në zgjedhjet e Kosovës të Dielën duke marrë drejtimin mbi ish-guerilasit që kanë mbizotëruar politikën për dekadën e kaluar.

E majta-nacionaliste Vetëvendosje ishte në vendin e parë me 26 për qind të votave, e ndjekur nga LDK-ja e djathtë e qendrës që kishte 25.2 për qind pasi u numëruan më shumë se tre të katërtat e votave, tha komisioni zgjedhor.

Fitorja e dy partive opozitare ishte një qortim i rëndë ndaj partive të udhëhequra nga ish-guerilasit që luftuan kundër Serbisë në vitet 1990, duke i hapur rrugën pavarësisë së Kosovës.

“Ne nuk fituam. Ne pranojmë verdiktin e popullit dhe PDK lëviz në opozitë, “tha Kadri Veseli, udhëheqës i partisë PDK që ka qenë në pushtet që nga viti 2007 dhe është i lidhur me Presidentin Hashim Thaci.

Pa asnjë kamp që ka marrë një shumicë absolute, partitë opozitare do të duhet të bashkohen për të vulosur vendin e PDK-së në opozitë.

Ndërsa Vetëvendosje dhe LDK kanë nje mbivendosje te vogel ideologjike, ata kanë diskutuar tashmë mundësinë e bashkimit të forcave.

Partia me shumicën e votave do të ketë për detyrë formimin e qeverisë së re.

Nëse trendi vazhdon, mund të jetë lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, një 44-vjeçar që për herë të parë fitoi famë si një aktivist studentor që protestonte kundër shtypjes serbe në vitet 1990 para luftës.

Që atëherë ai është bërë një kritik i ashpër i elitës politike të Kosovës, dhe vendi i tij në krye do të paralajmëronte një epokë të re për demokracinë e re.

– Bisedimet me Serbinë –

Votimi irritues i së dielës u thirr pasi ish-kryeministri Ramush Haradinaj, një ish komandant gueril, dha dorëheqjen në korrik për t’u përballur me marrjen në pyetje nga një gjykatë speciale në Hagë që po hetonte krimet e luftës nga konflikti separatist 1998-99 me Serbinë.

Partia e tij, e cila ishte aleate me PDK-në në ish-qeverinë por këtë herë shkoi e vetme ne votime, pati një nga paraqitjet më të dobëta me 11.6 përqind.

Udhëheqësit e rinj tani do të jenë nën presionin e rëndë nga Perëndimi për të ringjallur bisedimet me Serbinë.

Fqinjët duhet akoma të normalizojnë lidhjet dy dekada pasi u përleshën në luftë, një burim i vazhdueshëm paqëndrueshmërie në Evropë.

Kosova, ish provincë serbe,eshte njohur nga shumica e Perëndimit, por i duhet Beogradi – dhe aleatët e saj Rusia dhe Kina -qe të pranojnë shtetin e saj në mënyrë që të mund të marrë një vend në Kombet e Bashkuara.

Serbia gjithashtu është nën presion për të bërë paqe me Kosovën në mënyrë që të ecë përpara me procesin e saj të pranimit në BE.

Megjithatë, dialogu i tyre i udhëhequr nga BE ka qenë në pauzë për më shumë se një vit, me provokime të shpeshta diplomatike qe kërkojnë përpjekje për ndërtimin e një vullneti të mirë.

– “Ti lemë të negociojnë” –

Nëse dialogu me Beogradin vazhdon, një nga çështjet më të ndjeshme do të jetë vendosja se cilat kompetenca do tu jepen administratave me shumicë serbe në Kosovë.

Ka rreth 40,000 serbë që jetojnë në veri dhe 80,000 të shpërndarë në vend dhe rreth një duzine enklavash në pjesë të tjera të Kosovës, popullsia e të cilave është kryesisht etnike shqiptare.

Serbët kanë 10 vende të rezervuara në parlament.

Lista Srpska, e cila është ne linje me Beogradin, dukej e vendosur për një lumë votash.

Duke folur në Beograd, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se ai do të jetë i gatshëm të bisedojë me partinë e Kurtit nëse ata jane konsideruar “përfaqësuesit legjitimë” të Kosovës.

VERITAS.COM.AL/