Etiketa: zgjedhje

Zgjedhjet në Francë: Fronti Kombëtar i Le Pen dështon, bie edhe partia e Macron.
Franca ka mbajtur raundin e dytë të zgjedhjeve rajonale, me Frontin National (RN) të djathtë ekstreme të Marine Le Pen përsëri duke dështuar që të marrë pushtetin askund. Partia e Presidentit E...
Mblidhet KAS, Pelinku e PD hedh poshtë akuzat e opozitës për votim të dyfishtë
KAS është mbledhur edhe sot, mbledhje kjo ku do të vijojë shqyrtimin e ankimeve të rezultatit të 25 prillit për qarkun Vlorë, Gjirokastër dhe Berat. Nënkomisionerja Shtetërore e Zgjedhjeve, Lea...
20 anëtarë të ‘mbrojtjes së votës’ arrestohen në Divjakë
20 qytetarë janë proceduar në gjendje të lirë në Divjakë, pasi akuzohen për “Organizime dhe pjesëmarrje në grumbullime e manifestime të paligjshme”, dhe “Mosbindja ndaj urdhërit të punonjësit ...
Kreu i KQZ: Asnjë qytetar nuk do të lejohet në qendrën e votimit me telefon
Kreu i KQZ-së, Ilirjan Celibashi i ka bërë thirrje votuesve që të mos e shesin votën, ndërsa theksoi se edhe ai që e blen edhe ai që e shet është në shkelje flagrante të ligjit.  Nga ana tjet...
KQZ përjashton 78 kandidatë të PD, ishin të tepërt në lista
KQZ regjistroi listat e PD, por duke i lënë jashtë 78 emra nga fundi i listës, të cilat ishin tepër. Një nga emrat që spikat nga lista e të skualifikuarve është Mimoza Hajdarmataj, ish-deputete de...
Deklaratat e presidentit, Rama: 25 prilli është një zgjedhje mes Drejtësisë dhe Metës! Luli thjesht ha përshesh
Konferencën e presidentit Ilir Meta ku justifikonte sjelljen e tij në zyrat e FRD-së, kryeministri Edi Rama e ka quajtur si një tregues i thjeshtë që në 25 prill qytetarët do duhet të zgjedhin mes...
Qeveria italiane në prag të kolapsit, koalicioni i krahut të djathtë kryeson në sondazhet për zgjedhjet e parakohshme
CHRIS TOMLINSON Administrata e Kryeministrit italian Giuseppe Conte përballet me një krizë pasi partia e ish-kryeministrit Matteo Renzi dha dorëheqjen nga qeveria, duke marrë me vete disa minis...
Newt Gingrich: Një fabul zgjedhore 2020 – Lepuri, Ariu dhe Bletët
Për muaj me radhë jam përpjekur të kuptoj natyrën gjithëpërfshirëse kozmike të fushatës zgjedhore të vitit 2020. Kishte diçka kaq të çuditshme në lidhje me fshehjen e Joe Biden-Kamala Harris në...
Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Kryeson Zoran Zaev, shqiptarët fitojnë 33 deputetë
KSZH ka publikuar 96% të rezultateve të përpunuara nga votimet e djeshme në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut. Nga afër 96% të rezultateve të përpunuara, LSDM është ...
Franca zhvillon zgjedhjet lokale pavarësisht bllokimit nga virusi
AP Franca po zhvillon zgjedhje mbarëkombëtare për të zgjedhur kryetarët e bashkive dhe liderët e tjerë vendorë, megjithë goditjen ndaj tubimeve publike për shkak të virusit të ri PARIS (AP) ...
Faqja 1 prej 1312345...10...E fundit »