Një rënie neto e temperaturave pritet në të gjitha rajonet, shira dhe reshje bore do të prekin kryesisht  Veri-Lindjen dhe Qendrën. Mot i keq më i ashpër mund të mbërrije të Dielën

 

Karnavalet mbaruan pothuajse dhe nga nesër do të ndryshojë, edhe për sa i përket motit: e mërkura e Hirit do të shohë ardhjen e një çrregullimi nga arktiku i cili do të provokojë një rënie të mprehtë të temperaturave dhe, më në fund, pak shi dhe reshje bore në male.

Siç shihet nga imazhet satelitore, në perëndim të kontinentit, një shpërthim masiv ajri i ftohtë nga Groenlanda tashmë po ndodh, i formuar nga gjithë ato re në forme zalli mbi Oqeanin Atlantik dhe Ishujt Britanikë. Do të jetë kjo që, duke zbritur në gjerësi, do të ndikojë në vendin tonë nesër, duke raportuar kushte moti më në përputhje me periudhën e dimrit.

Çrregullimi i të Mërkurës

Siç thonë ekspertët, nesër moti do të fillojë të përkeqësohet në Veri-Lindje me shirat e para në mëngjes në shtrirje të shpejtë të rajoneve qendrore deri në Detin e Poshtëm Tirren. Disa reshje dëbore do të prekin malet në mbrëmje duke u ulur në lartësi kodrinore. Do të jetë variabile në pjesën tjetër të Vendit me një rënie të temperaturës dhe shkëmbimit të ajrit për shkak të erërave të moderuara ose të forta sidomos nga Mistrali.

Moti i keq do të zgjasë edhe një ditë më pas kur një front i ri i crregullimit do të prekë kryesisht Qendrën, shira të shpërndara dhe reshje dëbore rreth 900-1000 metra mbi nivelin e detit. Shirat e izoluar në Jug ndërsa Veriu, në këtë fazë, do të mbetet më i mbrojtur nga harku Alpin dhe kushtet e motit do të jenë diskrete.

Të gjitha reshjet e borës

Midis nesër dhe pasnesër, pak dëborë do të dhurojë një aspekt më të përshtatshëm në shumë lokalitete malore ku manteli i bardhë është shkrirë praktikisht: në Male do të bien rreth 10 -15 cm dëborë e freskët; pak më shumë do të bien mbi Apenninet, sidomos janë parashikuar deri ne 20 mbi 800-1000 metra mbi nivelin e detit.

Termometrat bien

Ndërhyrja e arktikut do të shembë temperaturat rekord të këtyre ditëve: dje, theu rekordin historik për shkurtin duke arritur në 21.2 ° C (tejkaloi 20.8 ° C në shkurt 1998) dhe madje arriti deri në 26 gradë (rekord i mundshëm i ri). Nga nesër, termometrat do të bien, lokalisht, edhe me 10-12 gradë dhe maja e akullt do të jetë gjatë natës ndërmjet të Mërkurës dhe të Enjtes kur ato do të regjistrojnë minimume nën zero në Veri dhe në luginat e brendshme të Qendrës.

Dy ditë armëpushim, por …

Fundi i javës duket se do të premtojë mirë: të Premten 28 çrregullimi gradualisht do të largohet nga Vendi yne dhe, edhe nëse kushtet e motit do të qëndrojnë disi të paqëndrueshme në Qendër-Jug, shirat do të zbresin me shpejtësi deri në mbrëmje dhe do të jenë sinjali për Të shtunën më të qetë në Jug dhe në një pjesë të Qendrës, ndërsa do të kemi një ndërhyrje më të madhe të reve në Veri dhe në Toskërine e lartë, zona ku mund të vazhdojë ndonjë fenomen i dobët.

Të Dielën ka një çrregullim intensiv

Sipas parashikimeve të para të Qendrave Meteorologjike, shirat e shtrira gjerësisht dhe të dendura siç nuk janë parë që prej vitit të kaluar mund të prekin tërë Qendrën-Veriun për shkak të një çrregullimi të fortë që vjen nga perëndimi. Kanë mbetur akoma pesë ditë dhe pritshmëria nuk kalon 50%. Nesër do të dimë më shumë.

VERITAS.COM.AL/