KRISTINA WONG

Sekretari i Shtetit Michael Pompeo u dha një mesazh ish zyrtarëve të administratës Trump duke u larguar nga Presidenti Donald Trump, gjatë një takimi me ligjvënësit e lartë Republikanë dhe stafin e lartë të kongresit të Premten në mbrëmje, mësoi ekskluzivisht Breitbart News.

“Unë jam krenar për atë që kemi arritur – jo vetëm në sigurinë kombëtare, hapësirën e politikës së jashtme, me të cilën kam punuar, por gjërat që kemi bërë me familjet, punën pro-jetës që kemi bërë. Këto janë gjëra që me të vërtetë do të jenë historike. Mendoj se historia do të na kujtojë shumë mirë për këto gjëra kur të shkruhen librat, ”tha ai.

Vërejtjet e Pompeos u bënë në fund të një takimi privat ditor nga Komiteti Republikan i Studimit, grupi më i madh konservator brenda Dhomës i kryesuar nga Rep. Jim Banks (R-IN). Ligjvënësit dhe ndihmësit diskutuan momentin konservator dhe se ku shkon më tej ai.

Mesazhi i Pompeos ishte një kontrast i fortë me atë të ish ambasadores së Kombeve të Bashkuara Nikki Haley, e cila u tha anëtarëve të Komitetit Kombëtar Republikan gjatë një fjalimi me dyer të mbyllura të Enjten se Trump “do të gjykohet ashpër nga historia”.

Ishte gjithashtu një kontrast i fortë me dy sekretaret e kabinetit Trump të cilat kanë dhënë dorëheqjen ditët e fundit – Betsy DeVos dhe Elaine Chao – pasi mijëra mbështetës të presidentit protestuan në Capitol dhe disa hynë dhe u përfshinë në dhunë ose vandalizëm.

Pompeo tha se ajo që ndodhi ishte tragjike, por se ata që largoheshin nga presidenti nuk ishin “duke dëgjuar popullin Amerikan”.

“Ndërsa mendoj se të gjithë mendojmë se dhuna që ndodhi në vendin ku ju të gjithë punoni në Capitol ishte tragjike, kam parë njerëzit që largohen nga ky president tashmë. Dhe ata nuk po e dëgjojnë popullin Amerikan.As në distancë, ”tha ai.

Pompeo diskutoi gjithashtu sukseset e politikës së jashtme të administratës dhe e kontrastoi atë me tetë vjet nën administratën e Obamës.

“Ne shikuam tetë vjet të politikës së jashtme të administratës së mëparshme që ishte fantazi. Fantazi. Ata do të hynin në marrëveshje dhe rregullime që nuk bazoheshin në asgjë me potencial për të qenë të qëndrueshme, dhe nëse Amerika e Para në politikën e jashtme do të thotë diçka, kjo do të thotë të jesh realist. ” Ai shtoi:

Do të thotë se kjo njohje e thellë që përgjegjësia jonë e vetme është të mbrojmë popullin Amerikan. Kur ta bëjmë këtë, unë kam shumë besim se do të rrisim sigurinë për njerëzit në të gjithë botën, do të rrisim edhe të tjerët. Por misioni ynë i vendosur, i përditshëm, është të themi: ‘Si të sigurohemi që gjithçka që bëjmë siguron lirinë për Amerikën?’ Dhe na bëri që të largohemi nga një tufë e tërë gjërash. Ne jemi larguar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Ne u larguam nga Komisioni i OKB për të Drejtat e Njeriut. Ne u larguam nga disa prej kuptimeve qendrore të Organizatës Botërore të Tregtisë.

Secila prej këtyre gjërave ishte e dëmshme për popullin Amerikan, prosperitetin e tij, sigurinë e tij. Kishim të drejtë ta bënim.Eshtë një sensibilitet që une mendoj se 75 milion njerëz ende e kuptojnë dhe e kuptuan në nëntor të këtij viti. Ata nuk kanë ndaluar së kuptuari, ju premtoj per kete.

Vërejtjet e Pompeos vijnë gjithashtu ndërsa Kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi (D-CA) është përpjekur të bëjë presion mbi zëvendes presidentin Mike Pence dhe anëtarët e kabinetit për të thirrur Amendamentin e 25-të dhe për të hequr Trump nga presidenca.

Mes raporteve se disa nga anëtarët e kabinetit Trump po diskutonin për ta bëre këtë, Pompeo Twittoi një foto të tij, Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare John Ratcliffe dhe Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë Robert O’Brien në shenjë se ai nuk po braktiste presidentin nën presionin Demokrat.

“I nderuar që punuam së bashku me @DNI_Ratcliffe dhe @WHNSC Robert O’Brien. Patriotë të mëdhenj që punojnë çdo ditë për ta bërë Amerikën dhe botën më të sigurt dhe më të prosperuar ”, shkroi ai.

Anëtarët dëgjuan gjithashtu Tucker Carlson herët gjatë ditës, si dhe Larry Arnn, president i Kolegjit Hillsdale, ku u mbajt eventi. Carlson tha se ai nuk do të kandidonte për nje post publik, sipas një burimi present në event.

VERITAS.COM.AL