Riyadh (AFP) – Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, të dielën mbërriti në Riad, ku ai do të kërkojë nga Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman për të siguruar që vrasësit e gazetarit Jamal Khashoggi te konsiderohen përgjegjës.

Diplomati më i lartë i SHBA, në një turne të gjerë në Lindjen e Mesme, filloi vizitën e tij të dytë politikisht të ndjeshme në Arabinë Saudite që kur vrasja e Khashoggit në konsullatën e saj në Stamboll ndezi një protestë ndërkombëtare.

“Ne do të vazhdojmë të kemi një bashkëbisedim me princin e kurorës dhe sauditët rreth sigurimit se llogaridhënia është e plotë dhe komplete në lidhje me vrasjen e papranueshme të Jamal Khashoggit,” u tha Pompeo gazetarëve në Katar përpara se të fluturonte në Riad.

“Pra, ne do të vazhdojmë të flasim për këtë dhe te sigurohemi që të kemi të gjitha faktet në mënyrë që ata të konsiderohen përgjegjës, sigurisht nga sauditët, por edhe nga Shtetet e Bashkuara”.

Ai po fliste në Doha, pasi takoi homologun e tij të Katarit Sheik Mohammed bin Abdulrahman al-Thani. Ai gjithashtu takoi emirin e Katarit Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani, përpara se të shkonte në Arabinë Saudite.

Vizita e Pompeut në Arabinë Saudite, ku ai do të pritet nga Princi Mohammed, është pjesë e një udhëtimi të gjatë tetëditor në Amman, Kajro, Manama, Abu Dhabi, Doha, Riad, Muskat dhe së fundi në Kuvajt.

-Buzëqeshje me MBS 

Khashoggi u vra më 2 tetor në një rast që tronditi botën dhe kërcënoi një përçarje serioze midis Riadit dhe Uashingtonit.

Gazetari u vra dhe kufoma e tij u shpërbë brenda në konsullatën e Stambollit të Mbretërise.

Më pas prova nxori se vrasja u krye nga një ekip i Sauditëve të dërguar nga Riad dhe i lidhur ngushtë me princin e kurorës. Uashingtoni ka kërkuar një hetim transparent.

Prokurorët e Riadit kanë njoftuar paditë kundër 11 personave dhe po kërkojnë dënimin me vdekje ndaj pesë prej tyre.

Por princi Mohammed, ndihmësit e krahut të djathtë të të cilit dyshohet se ishin përfshirë në vrasje,u shfajesua nga prokurorët pavarësisht nga inteligjenca amerikane, që thuhet se kishte prova se ai ishte prapa saj.

Në një vizitë të mëparshme në Riad në kulmin e çështjes Khashoggi, buzëqeshjet e mëdha të Pompeo-s me princin e kurorës i indinjuan disa amerikanë.

Megjithatë, presidenti i SHBA, Donald Trump, ka thënë se Uashingtoni dëshiron të ruajë aleancën me mbretërinë, edhe pse Senati i SHBA ka fajësuar qartë princin Mohammed për vrasjen.

Pompeo refuzoi të dielën të komentoje raportet që Uashingtoni kishte konsideruar së fundi nje veprim ushtarak kundër Teheranit.

Kriza e Gjirit

Ai gjithashtu i bëri thirrje Katarit dhe vendeve të tjera të Gjirit për t’i dhënë fund ndarjes më të keqe politike në rajon për vite të tëra, që ka parë Doha diplomatikisht dhe ekonomikisht e izoluar nga ish-aleatët fqinjë gjatë 19 muajve të fundit.

Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti – të gjithë aleatët e SHBA – prene lidhjet me Katarin në qershor 2017, duke e akuzuar atë për përkrahjen e grupeve terroriste dhe kërkimin e lidhjeve më të ngushta me rivalët djallezore armenë të Iranit.

Katari – gjithashtu një aleat i SHBA – mohon akuzat dhe akuzon vendet se po kërkojne ndryshimin e regjimit.

“Sa për GCC … ne jemi të gjithë më të fortë kur punojmë së bashku kur kemi sfida të përbashkëta në rajon dhe në mbarë botën”, tha Pompeo, duke iu referuar gjashtë vendeve anëtare të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit(GCC).

“Mosmarrëveshjet ndërmjet vendeve që kanë një objektiv të përbashkët nuk janë kurrë të dobishme”.

Ai shtoi se “Presidenti Trump dhe unë të dy besojmë se mosmarrëveshja e vazhdueshme në rajon ka shkuar shumë gjatë”.

Megjithatë, Pompeo më vonë pranoi në një sesion Q & A me stafin e ambasadës amerikane në Doha se asnjë përparim nuk është bërë në zgjidhjen e çështjes.

“Nuk është aspak e qartë se çarja është më afër zgjidhjes sot se sa ishte dje,” tha ai. “Dhe më vjen keq.”

Ai tha se e ka ngritur gjate status quo-ne me homologët e tij në Katar, Egjipt, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahrein.

Shtetet e Bashkuara, të cilat në fillim u duken se mbështeten bojkotin e Katarit, deri më tani kanë qenë të pasuksesshme në përpjekjen për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes.

Përpjekjet për ndërmjetësim kanë ngecur, siç evidentohet nga dorëheqja e fundit e të dërguarit të SHBA Anthony Zinni.

“Ishte koha për ndryshim dhe ai mori vendimin e tij për tu larguar,por angazhimi i Amerikës mbetet i pandryshuar”, tha Pompeo per Zinni.

Për Uashingtonin, kthimi i faqes mbi krizën është thelbësor për nisjen e suksesshme të Aleancës Strategjike të Lindjes së Mesme (MESA), e cila është një pakt i sigurisë i stilit NATO që përfshin vendet e Gjirit, si dhe Egjiptin dhe Jordanie.

SHBA dhe Katari zhvilluan të dielën “dialogun e dytë strategjik” midis dy vendeve dhe nënshkruan marrëveshje mbi mbrojtjen, arsimin dhe kulturën.

Veritas.com.al/