Një sondazh i Rasmussen i lëshuar të hënën tregon se Presidenti Donald Trump mban një vlerësim prej 48 për qind të të intervistuarve, pavarësisht marrjes së fajit të gjerë për mbështetësit e tij që sulmuan dhe trazuan në Capitol Hill javën e kaluar.

Dyzet e tetë për qind miratojnë performancën e punës së Trump, ndërsa 51 për qind nuk e miratojnë.

Shifrat e miratimit të Trump janë ngritur dhe zbritur që nga pushimet e Krishtlindjeve kur ai mori një vlerësim 45-47 për qind.

Në vitin e ri, miratimi i Trump u rrit në 49 për qind në 7 janar pas tubimit të tij në “Stop vjedhjes” për të garuar në zgjedhjet e tjera presidenciale.

Demokratët u angazhuan për të fajësuar presidentin përsëri që nga tubimi, duke përmendur “kryengritjen” politike në Capitol Hill që vrau pesë njerëz, përfshirë një oficer të Policisë së Kapitolit.

Vlerësimet e miratimit të Trump thuhet se mund të bien pas kritikave të vazhdueshme për tubimin, por sondazhi i Rasmussen nuk pasqyron ndonjë rënie të sondazheve deri më tani.

VERITAS.COM.AL

Komente

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.