Alexei Navalny, 41 vjeç, kandidat i vetëshpallur për president i Rusisë, thotë se do t’i përgjigjet me protesta dhe avokatët e tij thonë se vendimin do ta apelojnë në gjykatën Europiane të të drejtave të njeriut.

Gjykata Supreme Ruse ndalimin e kritikut të qeverisë së Kremlinit, Alexei Navalny për të garuar për president, një vendim për të cilin ai ka pohuar se do t’i përgjigjet me protesta mbarëkombëtare.

“Ne nuk i njohim zgjedhjet pa garë”, shkroi Navalny në Tëitter pas vendimit të të Shtunës. Ai nuk mori pjesë në seancë, për të cilën avokatët e tij thanë se do ta apelojnë kundër në Gjykatën Europiane të të drejtave të njeriut.

Veritas.com.al/