(FOTO: Lee Jae-yong para kamerave)/

Prokurori special i Koresë së Jugut është duke kërkuar një urdhër arresti për trashëgimtarin e Samsung-ut, Lee Jae-yong, për akuza ryshfeti.

Rasti në fjalë  është i lidhur me skandalin masiv që çoi në shkarkimin e presidentes së vendit  pask kohë më parë, Park Geung-hye,- shkruan “BBC”.

Zoti Lee, i njohur gjithashtu si Jay Y Lee, është marrë në pyetje për më shumë se 20 orë në zyrën e prokurorit në Seul javën e kaluar.

Ai është aktualisht nënkryetar i “Samsung Electronics”, pasi babai i tij, Lee Kun-hee, pësoi një atak në zemër në vitin 2014 dhe konsiderohet de facto si bosi i të gjithë konglomeratit “Samsung Group:’.   Samsung është akuzuar për dhënien e donacioneve për fondacione jofitimprurëse që  drejtohen nga një mikeshë e zonjës Park, në këmbim të favoreve qeveritare.

/Veritas.com.al/