Sot, dita e fundit e të nxehtit ‘të çmendur’
Duket se dita e sotme do të jetë e fundit me temperaturë shumë të lartë. Këtë e bën të ditur Meteoalb, që ka bërë edhe një tablo termike afat-mesm...
Temperatura të larta mbi 40, ujë me kursim, emergjenca shtetërore.
Pas thirrjes që bëri kryetari i Bashkisë së Tiranës për kursimin ujit të pijshëm, një tjetër zyrtar shtetëror i kryeqytetit ka shpallur ‘emergjenc...
Vala e të nxehtit të verës, ziejnë alarmistët e klimës.
Ndërsa vala e të nxehtit vjen rrotull Shteteve të Bashkuara nga verilindja në juglindje; dhe akoma më shumë në Europën Perëndimore, alarmistët e k...
Mot shumë i nxehtë mbi Phoenix; anullohen fluturimet, avionit ‘i zihet fryma’
(FOTO: Edhe për Arizona, temperaturat janë të larta- aq nxehtë sa duhen anuluar fluturimet)/ Ndërsa po rriten temperaturat në Phoenix, Arizona,...
‘Ngrohja Globale’ është një gënjeshtër masive- thonë letrat e dërguara nga 58 shkencëtarë në vitin 2017
  “Ngrohja Globale” është një mit. Kështu shkruajnë 58 shkencëtarë në letrat e dërguara gjatë vitit 2017, ku janë hedhur 80 firma, dhe janë publikuar në vitin 2017. Me fjalë të tjera, i ash...
Reshjet sot përmbytën Durrësin. Në Korçë goditi breshëri.
Duket se sot Moti bëri një kthesë të papritur dhe të shkurtër; vetëm për një ditë- siç tregojnë parashikimet sinoptike. Nesër do të jetë mot me...
Sot jemi zgjuar me borë; rast i rrallë bora në fund të prillit
Që nga mali i Dajtit dhe malet në lindje të tij, sot në mëngjes u shfaqen të mbuluara me borë. Bora ka mbuluar edhe zona të banuara si në Librazhd...
Trendi i klimës ‘ekstreme dhe ta pazakontë’ do të vazhdojë edhe pas vitit 2016.
  (FOTO: Nga BBC) Në atmosferë, detet dhe polet, ndryshimi klimaterik është duke duke kapur nivele të reja shqetësuese në gjithë Tokën....
Nën “mbretërinë” e stuhive të borës- Shtetet e Bashkuara dhe Kanada
Aksidente automobilistike në seri, transport i çorientuar, shkolla të mbyllura apo ndërprerje e energjisë elektrike, stuhia e borës është zhvendos...
Akulli punon filigram në Prishtinë; shikojeni në foto. Pasnesër vjen edhe në Tiranë.
Flluskat e kristalta të akullit të ngjashme me borën, i kanë dhënë një pamje tjetër kryeqytetit të mbingarkuar kosovar, Prishtinës. Bryma e cil...
Faqja 10 prej 12« E para...89101112