‘Ngrohja Globale’ është një gënjeshtër masive- thonë letrat e dërguara nga 58 shkencëtarë në vitin 2017
  “Ngrohja Globale” është një mit. Kështu shkruajnë 58 shkencëtarë në letrat e dërguara gjatë vitit 2017, ku janë hedhur 80 firma, dhe janë publikuar në vitin 2017. Me fjalë të tjera, i ash...
Reshjet sot përmbytën Durrësin. Në Korçë goditi breshëri.
Duket se sot Moti bëri një kthesë të papritur dhe të shkurtër; vetëm për një ditë- siç tregojnë parashikimet sinoptike. Nesër do të jetë mot me...
Sot jemi zgjuar me borë; rast i rrallë bora në fund të prillit
Që nga mali i Dajtit dhe malet në lindje të tij, sot në mëngjes u shfaqen të mbuluara me borë. Bora ka mbuluar edhe zona të banuara si në Librazhd...
Trendi i klimës ‘ekstreme dhe ta pazakontë’ do të vazhdojë edhe pas vitit 2016.
  (FOTO: Nga BBC) Në atmosferë, detet dhe polet, ndryshimi klimaterik është duke duke kapur nivele të reja shqetësuese në gjithë Tokën....
Nën “mbretërinë” e stuhive të borës- Shtetet e Bashkuara dhe Kanada
Aksidente automobilistike në seri, transport i çorientuar, shkolla të mbyllura apo ndërprerje e energjisë elektrike, stuhia e borës është zhvendos...
Akulli punon filigram në Prishtinë; shikojeni në foto. Pasnesër vjen edhe në Tiranë.
Flluskat e kristalta të akullit të ngjashme me borën, i kanë dhënë një pamje tjetër kryeqytetit të mbingarkuar kosovar, Prishtinës. Bryma e cil...
Pendohet moti i acartë, kthehet të mërkurën.
Moti i acartë që nisi në vigjilje të Vitit të ri e vazhdoi deri në fillim të javës së kaluar, ka vendosur të kthehet aty ku ishte. Të mërkurën nis...
Vepra e Al Gore- një “Monstruozitet shkencor”, thotë themeluesi i Weather Channel.
(FOTO: Themeluesi i Weather Channel, John Coleman)/ Themeluesi i Weather Channel ka këshilluar se vepra e Al Gore,  “An Inconvenient Sequel” do...
Sot, deri të Ënjtën, kemi mot me borë dhe me erë të fortë.
Sipas meteorologëve  sot vendi ynë do të përfshihet nga reshje dhe erë e fortë. Temperaturat do të jenë në rënie deri të enjten. Borë do të bjerë ...
Stuhi e tmerrshme ngricash përplaset mbi Francë e Gjermani. FOTO.
(FOTO: Pamje nga Lion-sur-Mer, në veri të Francës)/ Një stuhi ngricash  ka përfshirë Europën Perëndimore, duke shkaktuar ndërprerje të energjis...
Faqja 8 prej 10« E para...678910