Libani sot është në zi pas një shpërthimi të madh në kryeqytetin Beirut vrau të paktën 78 njerëz dhe plagosi më shumë se 4,000 të tjerë të martën.

I gjithë qyteti u trondit nga shpërthimi, i cili filloi me një zjarr në portin që shpërtheu në një re kërpudhe.

Presidenti Michel Aoun tha se 2,750 ton nitrat amoniumi ishin ruajtur në mënyrë të pa sigurt në një depo për gjashtë vjet.

Ai caktoi një takim urgjent të kabinetit për të mërkurën dhe tha se një gjendje e jashtëzakonshme dy-javore duhet të shpallet.

Vendi do të mbajë një periudhë zyrtare zie për tre ditë, që nga e Mërkura.

Presidenti Aoun njoftoi gjithashtu se qeveria do të lirojë 100 miliardë lira (66 milion dollarë) fonde të urgjencës.

“Ajo që ne po dëshmojmë është një katastrofë e madhe,” tha kreu i Kryqit të Kuq të Libanit George Kettani për mediat lokale. “Ka viktima dhe viktima kudo”.

Punëtorët e shpëtimit po vazhdojnë të kërkojnë nëpër rrënoja dhe numri i vdekjeve pritet të rritet.

VERITAS.COM.AL