Një shpërthim i madh në kryeqytetin Liban, Beirut, ka vrarë të paktën 50 njerëz dhe plagosur më shumë se 2.700 të tjerë, thotë ministri i shëndetësisë.

Ende nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin. Videot tregojnë se tymi po del nga zjarri pas shpërthimit, i cili pasohet nga një re në formë kërpudhe.

Spitalet thuhet se janë mbingarkuar dhe shumë ndërtesa janë shkatërruar.

Shefi i sigurisë së brendshme të Libanit tha që shpërthimi ndodhi në një zonë që strehonte materiale mjaft eksplozive.

Një gazetar i BBC-së në vendngjarje raportoi kufoma dhe dëme të mëdha, të mjaftueshme për ta vënë në veprim portin e Bejrutit.

Shpërthimi vjen në një kohë të ndjeshme për Libanin, me një krizë ekonomike që mbretëron në ndarje të vjetra. Tensionet janë gjithashtu të larta përpara verdiktit të së Premtes në një gjyq për vrasjen e ish-kryeministrit Rafik Hariri në 2005.

VERITAS.COM.AL

See the source image