Është shtyrë për më datë 19 shtator gjyqi në ngarkim të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.  Tahiri akuzohet tashmë për tre vepra të rënda penale, që kanë të bëjnë me trafik droge dhe pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal.

Përmes një deklarate për mediat, Tahiri edhe njëherë ka hedhur poshtë akuzat. Ai tha se akuzat janë pa prova dhe të stisura nga Prokuroria. Tahiri u shpreh se policët që sot akuzohen bashkë me të nuk kanë punuar as në polici kur është bërë trafiku i drogës dhe se ata policë kanë denoncuar Habilajt për trafikun.

“Unë akuzohem që jam pjesë e një grupi të strukturuar kriminal përb trafik droge bashkë me disa policë, që nuk kanë qenë as me detyrë në Vlorë gjatë kohës që është bërë trafikimi i lëndës narkotike. Ky procedim penal është nisur nga policë në varësi timen. Ata denoncuan Habilajt. Ato që thotë Prokuroria shqiptare janë gënjeshtra dhe antimafia italiane i ka hedhur poshtë”, tha Tahiri.

Tahiri, në një deklaratë për mediat tha se akuzat janë të stisura dhe se do i shkojë deri në fund luftës për drejtësi.  Ish-numri një i Ministrisë së Brendshme theksoi se ke politikanë që kanë vrarë njerëz dhe kanë vjedhur miliona e sot janë në majë të politikës.

Saimir Tahiri shtoi se ka lanë mandatin e deputetit, që të përballet me drejtësinë si qytetar i thjeshtë.

Veritas.com.al/