Etiketa: france

Komisioneri Evropian për të Drejtat e Njeriut kritikon Francën për goditjen e dhunshme të jelekëve të verdhë
Janë ngritur shqetësime "për numrin dhe ashpërsinë e lëndimeve që rezultojnë nga përdorimi i forcës nga oficerët e zbatimit të ligjit" gjatë protestave anti-qeveritare të Jelekëve te Verdhe në Par...
‘Spaiderman-i Francez’, rekord botëror, arrestohet pas ngjitjes në gradacielën e Manilas.
Njeriu që kacavirret në ndërtime me lartësi të mëdha në Francë, Alain Robert, është arrestuar të Martën – sipas policisë- pasi ai ngjiti një nga kullat më të larta në Manila, në një nga ngjitjet e...
Udhëheqësi i ‘Jelekëve të Verdhë’ pëson lëndime serioze në sy në protestat e Parisit
  PARIS (AP) - Policia franceze po heton se si një protestues i rëndësishëm i jelekëve të verdhë pësoi një dëmtim te rëndë në sy në Paris, si dhe lëndime të tjera të lidhura me protestat....
Ditë e natë, protestat e jelekëve të verdhë bëjnë presion mbi Macron-in
  PARIS (AP) - Protestuesit e jelekëve të verdhë të Francës pushtuan përsëri rrugët, duke vazhduar presionin ndaj Presidentit Emmanuel Macron, edhe pse ndarjet e brendshme dhe frustrimi mb...
Marion Maréchal-Le Pen krahason Jelekët e Verdhë me Brexiteers-at
  Stimulantja populiste dhe mbesa e kreut të Rassemblement National (National Rally) Marine Le Pen, Marion Maréchal, krahasoi protestuesit francezë të Gilets Jaunes (Jeleket e Verdhë) me m...
Marrëveshje e re Gjermani-Francë, kthim ‘teatral’ te de Gaulle dhe Adenauer
( Macron dhe Merkel në Bruksel)/ Sipas Deutsche Welle Ka shumë gjeste simbolike për miqësinë Gjermani-Francë. Tani shtohet një tjetër: Një version i ri Marrëveshjes së Elizesë të vitit 1963....
Stuhi në Elize: Emmanuel Macron, arrestohet Alexandre Benalla; akuza e rëndë e hetuesve
Alexandre Benalla, ish-bashkëpunëtor i presidentit francez Emmanuel Macron tashme i ndjekur penalisht për dhunën kundër demonstruesve në kufijte e korteut te 1 majit, u arrestua sot si pjesë e het...
‘Jelekët e verdhë’ sulmojnë ministrinë franceze ndërsa protestat bëhen të dhunshme
  Paris (AFP) – Protestuesit e “Jelekeve te verdhe”jane kthyer në force në rrugët e Francës këtë fundjavë, duke u përplasur me policinë në disa qytete dhe duke shkatërruar postbllokun e ty...
Figura kryesore e ‘Jelekëve të Verdhë’ arrestohet nga policia në demonstratën e Parisit
    (Foto nga: FRANCOIS GUILLOT/AFP/Getty Images)/ Eric Drouet, një nga figurat kryesore në lëvizjen franceze "Gilets Jaunes" (Jeleket e Verdhe), është arrestuar për organizimin...
Protestuesit e ‘jelekëve të verdhë’ përpiqen të mësyjnë rezidencën e pushimit të Macron
( Foto nga: BORIS HORVAT/AFP/Getty Images)/ Anëtarë të ndryshëm të lëvizjes ‘Gilets Jaunes’ (Jelek Verdhë) u përpoqën të mësynin strehën presidenciale Franceze të Fort de Brégançon në jug të Fr...
Faqja 10 prej 26« E para...89101112...20...E fundit »