Etiketa: gjermani

LAMTUMIRA E GJATË E ANGELA MERKEL
Me pushime në Tirolin e Jugut, Angela Merkel mori me vete “Tiranin” e Stephen Greenblatt, një reflektim mbi fuqinë dhe tiranisë, përmes disa prej tragjedive më të famshme të Shekspirit. Si është e...
Koment: Gjermania lufton me veten në kërkim të identitetit
1 Shtatori nuk është vetëm një datë historike. Këtë të dielë, partia populiste, AfD arriti rezultatin më të madh në zgjedhjet e dy landeve. Kjo tregon, se sa po lufton Gjermania me veten, komenton...
Zgjedhjet në Gjermani/ CDU dhe SPD kryesojnë, por të rraskapitura. AfD dyfishon rezultatin
(Kryeministri Michael Kretschmer, CDU) Koment/Partitë CDU dhe SPD, sipas prognozave të para, mbeten partitë kryesuese në renditje, por kanë pësuar humbje të ndjeshme në zgjedhjet e landeve në B...
A DO TË NDËRMEJTËSOJNË GJERMANËT PËR ZGJIDHJEN E KRIZËS? PD PRET EVITIMIN E AMERIKANËVE
Koment/ Bundestagu Gjerman duket më i gatshmi për momentin në marrjen e rolit të negociatorit për zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri. Prej të hënës ndodhet në Tiranë Katja Leikert nënkr...
‘Aleatja’ e NATO-s, Gjermania, nuk do të mbështesë SHBA në Gjirin Persik për të shmangur luftën me Iranin
Shtetet e Bashkuara ka kërkuar bashkëpunim detar nga Gjermania në Ngushticën e Hormuzit pasi tensionet me Iranin përshkallëzohen, por udhëheqësit politikë të kombit Evropian kanë refuzuar të ndihm...
Kancelarja Merkel mund të bjerë e sëmurë, u pa që dridhej përsëri në Berlin.
Kancelarja gjermane Angela Merkel është parë duke u dridhur përsëri në Berlin ditën e Enjte, tetë ditë pas një incidenti të ngjashëm. Filmimi tregonte zonjën Merkel, 64 vjeç, duke shtrënguar kr...
Deputeti gjerman, Manuel Sarrazin, raportues për Shqipërinë: ‘Shkrimi i ‘’Bild’, i nxitur politikisht; në Shqipëri po bëhet luftë për pushtet!’
Nga Deutsche Welle/ Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Gjerman, Manuel Sarrazin, (Të Gjelbrit) mendon se Shqipëria e meriton çeljen e negociatave: Katër grupe parlamentare në Bundestag ja...
Delegacioni gjerman: ‘Shqipëria pritet si pjesë e unionit të BE’
Përfaqësuesit e delegacionit  gjerman gjatë vizitës në Tiranë në një konferencë për mediat theksuan se rajoni i Gadishullit Ballkanik dhe konkretisht Shqipëria, është pjesë e oborrit të saj dhe si...
Një ish infermier gjerman ka vrarë 85 pacientë
Një ish infermier gjerman u dënua përjetë për vrasjen e 85 pacientëve në dy spitale në Gjermaninë Veriore. Judge Sebastian Buehrmann përshkruhet si vrasësi Niels Högel që ka vrarë për kënaqësi,...
Basha në Gjermani ul tonet dhe thotë se ‘pavarësisht…, do të bëjmë gjithçka për anëtarësimin në BE”
Kreu i Partisë Demokratike dy ditë pas protestës më të fundit të opozitës në Tiranë ka vizituar kryeqytetin gjerman, ku ka takuar edhe zv/Kryekëshilltarin e Kancelares Angela Merkel, Joachim Berte...
Faqja 5 prej 22« E para...34567...1020...E fundit »