Gjermania miratoi këtë të mërkurë të 25 janarit dërgimin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë, pas javësh presioni nga Kievi dhe shumë aleatë.

“Berlini do të sigurojë një kompani prej 14 tankesh Leopard 2 A6 nga stoqet e Bundeswehr-it dhe gjithashtu po jep miratimin për vendet e tjera evropiane që të dërgojnë tanke nga rezervat e tyre në Ukrainë”, tha në një deklaratë zëdhënësi i qeverisë Steffen Hebestreit.

Sipas tij, qëllimi është që të mblidhen shpejt dy batalione tankesh me tanke Leopard 2 për Ukrainën.

Gjithashtu sot pritet që edhe administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, të njoftojë planet për të dërguar të paktën 30 tanke M1 Abrams.

Zyrtarët ukrainas kanë thënë se dërgesa të tilla mund të ndihmojnë forcat e saj të rimarrin territorin nga rsët.

Deri më tani, SHBA-të dhe Gjermania i rezistuan presionit të brendshëm dhe të jashtëm për të dërguar tanket e tyre në Ukrainë.

Washingtoni ka përmendur trajnimin dhe mirëmbajtjen e gjerë të kërkuar për Abrams të teknologjisë së lartë.

Berlini ka shprehur kujdes që NATO të bëhet palë e drejtpërdrejtë në luftën me Rusinë.

Duke cituar burime anonime, mediat amerikane po raportojnë se një njoftim në lidhje me dërgesat e Abrams në Ukrainë mund të vijë sa më shpejt të mërkurën.

Zyrtarë të paidentifikuar u cituan të kenë thënë se të paktën 30 nga automjetet mund të dërgoheshin.

Megjithatë, afati kohor i çdo dërgese të mundshme mbetet i paqartë dhe mund të duhen muaj apo edhe vite që automjetet luftarake të SHBA të arrijnë në frontin e betejës.

Sipas raporteve të mediave amerikane, zyrtarët gjermanë kishin këmbëngulur privatisht se do të pranonin transferimin e Leopard 2 në Ukrainë vetëm nëse SHBA dërgonte gjithashtu M1 Abrams.

“Nëse gjermanët vazhdojnë të thonë se ne do të dërgojmë Leopardë vetëm me kushtet që amerikanët të dërgojnë Abrams, ne duhet të dërgojmë Abrams”, i tha Politico-s të martën senatori demokrat Chris Coons, një aleat i Bidenit.

Britania ka thënë tashmë se do të dërgojë tanke Challenger Two në Ukrainë.

Polonia këtë javë tha se dëshiron të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë, por ato janë prodhuar në Gjermani dhe kështu Berlini duhet të miratojë eksportin e tyre.

Të paktën 16 vende evropiane dhe të NATO-s kanë tanket Leopard 2, sipas Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike.

Jo të gjithë do të dërgojnë tanke në Ukrainë – por vendimi i dukshëm i Scholz tani do të thotë se ata munden, nëse dëshirojnë.

Ukraina ende nuk ka gjasa të marrë 300 tanket moderne kryesore të betejës që thotë se i duhen për të fituar luftën.

Por nëse gjysmë duzinë vendesh perëndimore ofrojnë secili nga 14 tanke, atëherë kjo do ta sillte totalin në gati njëqind – gjë që mund të bënte një ndryshim.

Tanket perëndimore – duke përfshirë Challenger 2 të Britanisë së Madhe, Leopard 2 të Gjermanisë dhe Abrams të prodhuar në SHBA – shihen të gjithë si superiorë ndaj homologëve të tyre të epokës sovjetike, si T-72 i kudogjendur.

Ata do t’u ofrojnë ekuipazheve ukrainase më shumë mbrojtje, shpejtësi dhe saktësi.

Por tanket kryesore moderne perëndimore të betejës nuk janë një armë çudibërëse apo një ndryshim i lojës më vete.

Është gjithashtu ajo që ofrohet krahas tyre.

Javët e fundit, ka pasur një ndryshim hap në armët e rënda që furnizohen nga Perëndimi – duke përfshirë qindra automjete të blinduara, sisteme artilerie dhe municione.

Të kombinuara së bashku, ato janë lloji i pajisjeve ushtarake të nevojshme për të goditur linjat ruse dhe për të rimarrë territorin.

Nëse trupat ukrainase mund të stërviten dhe armët të dorëzohen në kohë, ato mund të formojnë elementë kyç të çdo ofensive pranverore.

Një element që mungon për operacionet sulmuese është ende fuqia ajrore.

Ukraina ka kërkuar që Perëndimi të sigurojë avionë luftarakë modernë që nga fillimi i luftës. Deri më tani, asnjë nuk është dorëzuar.