Etiketa: izrael

Netanyahu fiton primariet dhe rilancohet
Benjamin Netanyahu forcohet falë fitores së madhe të arritur në primaret e Likud, ne te cilat fitoi me më shumë se 70% të konsensuseve. Në këtë mënyrë arrin të rilancohet me një fitore që ve ne hi...
Izraeli, i lodhur nga zgjedhjet do të përballet me votimin e tretë brenda një viti
AFP, 12 Dhjetor 20190 Jeruzalem (AFP) - Sistemi politik i Izraelit u përball me një krizë të paparë të enjten, pasi politikanët e vendit dështuan të formojnë një qeveri dhe u shprehën për zgjed...
Kryeministri Netanyahu shpërndan videon e Ramës: ‘Jemi pranë Shqipërisë në këtë orë të vështirë!’
Izraeli është ndër vendet që i ka ofruar shumë ndihmë Shqipërisë, duke sjellë ekspertë dhe specialistë për të ndihmuar në vlerësimin e dëmeve të tërmetit tragjik të 26 nëntorit, që la 51 viktima, ...
Izraeli vret Baha Abu al-Ata, një komandant – rëndësishëm Xhihadit Palestinez në Gaza.
Një sulm ajror Izraelit ka vrarë komandant të rëndësishëm të Xhihadit Islamik Palestinez në Gaza. Baha Abu al-Ata vdiq bashkë me të shoqen kur një raketë qëlloi shtëpinë e tyre, sipas informaci...
Një grua greke, 92, takon për herë të parë motër e vëlla hebrenj që i shpëtoi në Luftën e Dytë
Një grua greke, 92 vjeç, ka takuar për herë të parë dy hebrenj, motër e vëlla, që i ndihmoi për të shpëtuar jetën nga Nazizmi gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në moshën e adoleshencës,  Melpomeni...
Kryeministri i Israelit, Netanyahu, premton se do të aneksojë Luginën e pushtuar të Jordan.
Kryeministri i Israelit, Benjamin Netanyahu ka premtuar të aneksojë pjesën e pushtuar të Bregut Perëndimor nëse ai do të kthehet në detyrë javën e ardhshme. Ai mund të zbatojë sloganin "Sovrani...
Gruaja e kryeministrit të Izraelit, Sara Netanjahu, u dënua për keqpërdorimin e fondeve publike
      Jeruzalem (AFP) - Një gjykatë izraelite dënoi të dielën bashkëshorten e kryeministrit Benjamin Netanjahu se ka përdorur fonde shtetërore për ngrënie, me një ujdi, e cila e ber...
Izraeli konteston fushatën e bojkotit të Eurovizionit me postime nga Ads Google duke u paraqitur si BDS
Nga: DEBORAH DANAN TEL AVIV - Izraeli ka nisur një fushatë të marrëdhënieve me publikun që synon të luftojë përpjekjet e BDS-së kundër Eurovision Song Contest të ardhshëm në Tel Aviv duke blerë...
Izrael, xhihadi islamik gati për luftë totale. Hapen rifuxhot në veri të vendit
Zëdhënësi i Xhihadit Islamik ka kërcënuar një përshkallëzim të veprimeve deri në arritjen e një lufte totale kundër Izraelit. Ndërkohë, kryetari i Bashkisë se Netanyas, një qytet 30 km në veri të ...
Izraeli ndalet për të përkujtuar Holokaustin
  Jeruzalemi (AFP) - Izraelitet ndaluan makinat e tyre dhe kane qëndruar, shpesh me koka të përkulura, për dy minuta të enjten për përkujtimin e pervjetorit të vendit të gjashtë milionë He...
Faqja 1 prej 812345...E fundit »