Etiketa: is_tag

Një marrëveshje tjetër e paqes në Lindjen e Mesme: I fundit Maroku që vendos lidhje me Izraelin
JOEL B. POLLAK Maroku u bë shteti i katërt arab që arriti një marrëveshje paqeje me Izraelin këtë vit, ndërsa lajmi u përhap të enjten se Mbretëria do të nënshkruante një marrëveshje që krijont...
Trump kryeson nënshkrimin e marrëveshjeve historike ndërsa deklaron ‘agimin e një Lindjeje të re të Mesme’
Nga: Fox News/ -Marrëveshjet u lejojnë myslimanëve të vizitojnë vendet e shenjta islamike në Izrael- Presidenti Trump deklaroi të martën "agimin e një Lindjeje të re të Mesme" ndërsa kryesoi...
Izraeli mirëpret vendimin e Qeverisë së Kosovës për antisemitizmin
Dje Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur, ka marrë vendim që të bëhet pjesë e vendeve kundër antisemizmit. Për këtë, Ministria e Punëve të Jashtme të Izrealit ka lëshuar komunikatë shtypi.  ...
Ngjarje historike/ Trump njofton marrëveshjen mes Izraelit dhe Emirateve Arabe të Bashkuara. “Normalizim i plotë”.
Presidenti Donald Trump njoftoi të enjten në mëngjes se Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) kanë arritur  marrëveshje paqeje dhe do të arrinin "normalizimin e plotë" të marrëdhënieve....
Du Wei: Ambasadori kinez në Izrael gjendet i vdekur në shtëpinë e tij, sapo kishte ardhur nga Ukraina
Ambasadori i Kinës në Izrael, Du Wei, është gjetur i vdekur në banesën e tij në veri të Tel Aviv, tha një zyrtar izraelit për BBC News. Zyrtari tha që policia izraelite kishte filluar një hetim...
Netanyahu shpall fitoren në zgjedhjet në Izrael, pavarësisht akuzave për korrupsion
  Jeruzalem (AFP) - Kryeministri Benjamin Netanyahu doli fitimtar të martën pas zgjedhjeve të treta në Izrael brenda një viti, pavarësisht një gjyqi për korrupsionin, duke zhgënjyer Palest...
ShBA godet refuzimin e Lidhjes Arabe të planit të Paqes për Lindjen e Mesme të Donald Trump.
Nga: DEBORAH DANAN TEL AVIV - Lidhja Arabe të Shtunën kundërshtoi unanimisht planin e zbuluar të Presidentit Donald Trump, duke bërë që një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë të pohojë që fati...
Plani i Trump për paqe, tani në tryezën e ministrave arabë
Ministrat e Jashtëm Arab takohen në Kajro për të diskutuar planin e Lindjes së Mesme të Trump Nga: SAMY MAGDY CAIRO (AP) - Ministrat e jashtëm arab po takohen të Shtunën në kryeqytetin e Egj...
Ballkan a Izrael? Apo njësoj?
  Frrok Çupi/ Marrëveshja e Paqes e presidentit Donald Trump për Lindjen e Mesme (Izrael- Palestinë), ka ngjallur jo vetëm fantazinë politike, por edhe kalkulime reale apo ‘zeher paragjykues’ d...
Netanyahu heq dorë nga imuniteti: do të shkojë në gjyq
Benjamin Netanyahu ka tërhequr kërkesën e imunitetit që i bëri Parlamentit Izraelian: tani do të shkojë në gjyq për tre akuza per korrupsion Nga: Davide Bartoccini Kryeministri izraelian Ben...