Etiketa: norvegji

Ish-burri i princeshës Norvegjiane vdes i vetëvrarë, thotë pallati mbretëror
26 Dhjetor (UPI) - Shkrimtari Ari Behn, ish-bashkëshorti i Princeshës Marte Louise të Norvegjisë, ka vdekur i vetëvrare, tha të mërkurën Pallati Mbretëror Norvegjez. Behn, 47 vjeç, ishte martua...
Sulmi mbi xhaminë në Norvegji po hetohet si akt terrorist
Një breshëri mbi një xhami në Norvegji po investigohet si akt i mundshëm terrorist, njofton policia e vendit. Ngjarja ndodhi në vigjilje të fillimit të festës së Kurban Bajramit. Një njeri i...
Qeveria ‘populiste’ e Norvegjisë fiton mandatin e dytë historik
Qeveria e koaliciint të krahut të djathtë në Norvegji, do të vahdojë të qëndrojë në pushte me gjithë fitoren e ngushtë ku mundi opozitën e krahut të majtë të 'kufijve të hapur'. Me 95 për qind ...
Pas 500 vjetësh Norvegjia ndahet nga Kisha Protestane
  Norvegjia po kërkon ndarjen nga më e madhja dhe më e rëndësishmja kishë e saj. Kisha e Norvegjisë dhe qeveria norvegjeze do të ndahet më 1 janar 2017; pas 500 vjetësh. Norvegjia po kë...
Edward Snowden humbi garancinë për të kaluar në Norvegji; do të merrte Çmimin “Ossietzky”.
    (FOTO: Edward Snowden) Edward Snowden kërkoi garanci që të mos ekstradohej në Shtetet e Bashkuara  në qoftë se do të vizitonte Norvegjinë. Por kërkesa e tij u hodh poshtë ng...
Evakuohet ndërtesa e ambasadës së SHBA në Oslo, Norvegji
  Godina në ndërtim ku do të vendoset Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Oslo, Norvegji, u evakuua të Martën për shkak të hetimit të një objekti, tha Policia Norvegjeze. “Skuadra kundë...