Etiketa: ppe

PPE: ‘Familja evropiane të mos rrezojë shpresat e dy vendeve’, Shqipëri e Maqedoni e Veriut
Partitë Popullore Europiane dërguan një mesazh të fuqishëm pro çeljes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian. PPE i kërkon Komisionit Europian dhe gjithë fa...
Zgjedhjet evropiane, PPE ngrin Salvinin: “Nuk do të bëjmë aleancë kurrë me sovranistët”. Tjetër fatkeqësi në Bruksel
( Foto: MANFRED wEBER/ Në zgjedhjet evropiane "jo fitorja" e PPE-së, në vështirësi në të gjitha kombet, mund të përkthehet në një "qofte" popullore-socialiste-liberale në Parlamentin Evropian t...
Orban shikon për tek aleanca me Salvinin pas pezullimit nga PPE
  Pas pezullimit të partisë së tij Fidesz nga grupi i Partisë Popullore Evropiane, kryeministri hungarez Viktor Orban ka vendosur vëmendjen e tij mbi  një aleancë me populistin ministrin i...
Orban e kthen Hungarinë në qendër të fraksionit të Partive Popullore Evropiane
Kryeministri i Hungarisë do të presë udhëheqësin e fraksionit kryesor të qendrës së djathtë në Parlamentin Evropian për të diskutuar mundësinë e largimit të partisë hungareze ne pushtet nga grupi....
Në Bruksel ka nisur presingu për të dëbuar partinë e Orban-it nga PPE
-Me iniciativën e vendeve nordike, ka filluar presioni për të kërkuar dëbimin e partisë Fidesz. Oferta e Melonit- Nga: Andrea Indini / Përplasja në Bruksel, tani konsumohet mbi të drejtën e ...
Të djathtët e Europës: “I kërkojmë opozitës që të riangazhohet në jetën parlamentare”
Ditën e mërkurë, në Shqipëri do të vijnë 7 eurodeputetë të Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian, ku në agjendë do të kenë krizën politike në Shqipëri. Pikërisht të enjten dit...
Zgjedhjet Evropiane, Popullorët në avantazh: në krizë boshti me socialistët
PPE dhe Pse pa mazhorancë: do të duhet të kërkojnë "ndihmë" nga Alde. Në rritje Enf e Salvini-Le Pen Nga: Pier Francesco Borgia/ Parlamenti i ardhshëm i Strasburgut mund të jetë i pari, në h...
Qeveria britanike iu kërkon partive konservatore Europiane të distancohen nga Orban
Qeveria britanike i kërkoi grupimit të partive konservatore në Parlamentin Europian  (MEP) që të distancohen nga kryeministri hungarez, Viktor Orbánpasi kishin votuar njëzëri kundër vendosjes së s...
Negociatori i kërkuar nga PPE mbi krizën politike do të vijë, por me kusht.
    (FOTO: David McAllister, eurodeputet që merr përsipër negociatat për krizën politike në Shqipëri) Partitë e majta shqiptare, përmes iniciativës së Ilir Metës së LSI kërkuan që d...
“E vetmja rrugë- qeveria teknike!”. Basha konfirmon përsëri para BE.
Nuk mund të ketë më shpresë nga kampi qeveritar dhe aleatët ndërkombëtar se Opozita mund të dalë nga Çadra dhe të presë në shtëpi zgjedhjet e qeverisë Rilindase. Kryetari i Partisë Demokratike,...
Faqja 1 prej 212