Etiketa: rusi

Samiti Trump-Putin: Shtetet e Bashkuara pret “marrëdhënie të jashtëzakonshme” me Rusinë.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Trump, ka thënë, në fillim të takimit me Putin, se ky samit “është një gjë e mirë, jo e keqe”. Zoti Trump tha se shpreson “marrëdhënie të jashtëzakonshme” te...
Franca- kampione e Botës, Kroacia- e paepur deri në fund.
Franca është kampionia e re e botës në futboll, pasi triumfoi bindshëm 4-2 në finalen e “Luzhnikit” në Moskë ndaj Kroacisë. Një finale e çmendur, e cila prej dekadash të tëra nuk prodhonte 6 go...
Gjermania dhe Rusia/ Lidhjet për gazin: Trump nuk është i vetmi qe bën pyetje
Politikanët dhe ekspertët e energjisë thonë se Nord Stream 2 do ta bëjë Evropën të varur nga gazi rus Donald Trump mund të ketë përdorur një gjuhë  tipike emocionale - nëse me paramendim - që n...
Greqia dëbon dy diplomatë Rus me dyshimin se ‘minojnë marrëveshjen’ me Maqedoninë
Greqia urdhëroi dëbimin e dy diplomatëve rusë dhe ua ndaloi hyrjen dy të tjerëve, nën dyshimet se kanë rrezikuar sigurinë kombëtare, raporton Radio ‘Europa e Lirë’. Qeveria greke tha se zyrtarë...
Një anëtar i Parlamentit Europian dërgohet në gjyq se ka spiunuar në favor të Rusisë.
Gjykimi në shkallën e parë i Bela Kovacs në Gjykatën Rajonale të Budapestit është mbyllur për publikun për shkak të natyrës së klasifikuar të çështjes gjyqësore, sipas AP. Prokurorët kanë pohua...
Thaçi i Kosovës takohet me Medvedevin e Rusisë dhe i kërkonr “të vendoset komunikim” mes dy vendeve
Mes debateve të shumta për lidhjet e vendeve të Ballkanit ;perëndimor me Rusinë dhe ndikimin Rus në rajon, presidenti i Kosovës ka kërkuar nga kryeministri i Rusisë, Medvedev të vendoset një komun...
FIFA i thotë Putin se bota është “e dashuruar” me Rusinë.
Presidenti i FIFA, Gianni Infantino i tha presidentit Vladimir Putin të Premten se bota është “e dashuruar’” me Kupën e Botës të mirëpritur nga Rusia dhe e çmoi atë për kapërcimin e stereotipave n...
Gazetari disident Rus, Babchenko, rishfaqet sot i gjallë pasi u deklarua i vrarë në 29 Maj.
KIEV/MOSCOW (Reuters) – Një gazetar disident që ishte raportuar i vrarë në Kiev, në mënyrë dramatike u rishfaq i gjallë diyën e Mërkurë në mes të një konference për shtyp që po mbahej mbi vrasjen ...
Avioni MH17, i rrëzuar mbi Ukrainë, është goditur nga raketa “që i përket brigadave Ruse”.
Raketa që rrëzoi avionin e “Malaysia Airlines” mbi Ukrainë në vitin 2014 i përket brigadave Ruse, thanë hetuesit ndërkombëtarë. Ekipi i drejtuar nga Holandezët thotë se raketa erdhi nga brigada...
Ballkani Perëndimor e ka futur veten në darën Turqi- Rusi- Kinë. Nuk pritet anëtarësim në BE
Nga: Zëri i Amerikës/ Në samitin e javës së kaluar të Bashkimit Evropian në Sofje u bë e qartë se vendet e Ballkanit Perëndimor nuk mund të presin një rrugë të shpejtë anëtarësimi. Por vonesat ...
Faqja 4 prej 12« E para...23456...10...E fundit »