Ukraina mund të përdorë armë tona për të goditur forcat ruse që synojnë trupat ukrainase kudo përgjatë kufirit brenda Rusisë, jo vetëm në territorin rus pranë rajonit të Kharkiv, njoftoi Pentagoni të enjten.

Muajin e kaluar, presidenti i SHBA-së Joe Biden autorizoi në heshtje Kievin që të godiste me armë të furnizuara nga SHBA objektivat ushtarakë brenda territorit rus. Por zyrtarët thanë në atë kohë se vendimi i Biden zbatohej vetëm për objektivat brenda Rusisë pranë kufirit me rajonin e Kharkiv në Ukrainën lindore.

Zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-së, gjenerali Patrick Ryder u tha gazetarëve se megjithëse nuk ka ndryshim të politikës, përdorimi i armëve nga Ukraina kundër trupave ruse nuk kufizohet vetëm në anën ruse pranë Kharkiv.

“Është vetëmbrojtje, kështu që ka kuptim që ata të jenë në gjendje ta bëjnë këtë,” shtoi ai.

Komentet e Ryder i bëjnë jehonë deklaratave të bëra në fillim të kësaj jave nga këshilltari i sigurimit kombëtar të Biden.

“Kjo nuk është çështje gjeografie. Është çështje e përbashkët”, vuri në dukje Jake Sullivan.

“Nëse Rusia po sulmon ose po përgatitet të sulmojë nga territori i saj në Ukrainë, është vetëm logjike që të lejohet Ukraina të sulmojë forcat që po e sulmojnë atë nga ana tjetër e kufirit”, vuri në dukje ai.

Sullivan shtoi se Ukraina gjithashtu mund të përdorë sistemet e mbrojtjes ajrore për të hapur zjarr ndaj avionëve rusë që fluturojnë në hapësirën ajrore ruse nëse ata po përgatiten të hapin zjarr brenda hapësirës ajrore të Ukrainës.

Vijat e frontit në Ukrainë kanë lëvizur pak që nga fundi i vitit 2022, pavarësisht dhjetëra mijëra të vdekurve në të dyja anët e kësaj lufte të pamëshirshme, më e përgjakshme në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Pas sukseseve fillestare të Ukrainës, kur forcat ukrainase zmbrapsën një ofensivë ruse në Kiev dhe rimorën territorin në raundin e parë të luftës, një kundërofensivë e madhe ukrainase duke përdorur tanket perëndimore të ofruara për të vitin e kaluar përfundoi me dështim.

Forcat ruse ende kontrollojnë rreth një të pestën e Ukrainës dhe po përparojnë përsëri, megjithëse ngadalë.

Për më shumë se dy vjet nuk ka pasur bisedime paqeje midis dy palëve.