Etiketa: shtetet-e-bashkuara

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA: ‘Pse e ftuam zonjën Xhaçka? Për rrezikun Rus në Ballkan’
Si përgjigje ndaj pyetjes së Zërit të Amerikës, sekretari Shanahan tha se rreziku që paraqet Rusia në Ballkan është një nga arsyet kryesore të zhvillimit të këtij takimi. Sekretari i Mbrojtjes ...
Komandanti i SHBA: ‘Ekstremistët e dhunshëm paraqesin kërcënim të qartë dhe prezent’ në Evropë
    Rreziku i terrorizmit islamik në Evropë "mbetet i lartë" pavarësisht rënies dramatike te viktimave nga sulmet terroriste vitin e kaluar, paralajmëroi të martën komandanti i lartë am...
Ja një muze kafshësh. Kështu New York feston dashurinë midis njeriut dhe qenit
-Statuja, piktura, objekte arti dhe dizenjo: rihapet pas 40 vjetesh ekspozita kushtuar Fidos- Nga: Daniela Uva/ Dy kate në adresën 101 Park Avenue, në zemrën pulsante të Manhattan-it. Mirë s...
LAJM I FUNDIT/ Shtetet e Bashkuara po përgatit tërheqjen e trupave nga Siria. ‘Të gjithë dhe menjëherë!”.
Shtetet e Bashkuara po përgatitet për tërheqjen e të gjithë trupave nga Siria, raporton media duke cituar çfarë kanë thënë zyrtarët e mbrojtjes. Një nga zyrtarët i tha BBC se plani është për të...
Cili është 56 vjeçari i arrestuar për dërgimin e bombave në SHBA?
( FOTO: Cesar SAyoc)/ Burri 56 vjeçar që dërgoi bombat për krerët Demokratë në SHBA, u identifikua si Cesar Sayoc nga NBC. Raportimet thonë se Sayoc Jr. Ishte i njohur për Policinë dhe se AD...
Republikanët do t’i mundin Demokratët në shtetet ‘kyç’ që në votimet e para.
Të gjashta këto shtete do të jenë ‘kyç’ për atë se cilat parti politike do të kontrollojnë Senatin. Për deri tani, Republikanët mbajnë maxhorancën më të hollë, 51 vende, raporton Breitbart. Sip...
Shtetet e Bashkuara përgatitin ‘veprime’ në ditët e ardhshme kundër Venezuelës: Pompeo për Fox News
WASHINGTON (Reuters)- Shtetet e Bashkuara po përgatisin një "seri veprimesh" në ditët e ardhshme për të rritur presionin mbi qeverinë e Venezuelës, tha sekretari i shtetit i SHBA, Mike Pompeo për ...
Lë të paktën 5 të vdekur ndërsa uragani Florence vazhdon të godasë dy Carolinat
Miliona njerëz që u ndodhën në shtegun e stuhisë tropikale Florence u gjunjëzuan të Premten teksa stuhia monster preku Kartolinën e Veriut dhe të Jugut, duke shkaktuar inondata katastrofike, përmb...
Uragani Florence pritet të godasë North Carolina, ku mund të marrë “shumë jetë njerëzish”
Një stuhi e rrezikshme pritet të vije shpejt në East Coast të Shteteve të Bashkuara, ku deri tani ka shkaktuar përmbytje dhe shkatërrime. Uragani Florence, që shoqërohet me erëra deri në 90mph ...
Shtetet e Bashkuara shpall krijimin e Hapësirës së vet Ajrore.
Zëvendës presidenti amerikan Mike Pence komunikoi krijimin e një forcë të re te armatosur ne hapësirë ("Space Force ") Brenda vitit 2020 për të garantuar sigurinë e popullit amerikan Nga: Manue...
Faqja 1 prej 3123