DAVID RISING/ Associated Press  

BERLIN (AP) – Pas më shumë se një viti kërcënimesh me shumë takt për të filluar tërheqjen e trupave amerikane nga Gjermania, përveç nëse Berlini rrit shpenzimet e mbrojtjes, Presidenti Donald Trump duket se po vazhdon me një qasje te fortë, duke planifikuar të shkurtojë kontigjentin ushtarak Amerikan me më shumë se 25%.

Rreth 34.500 trupa Amerikane janë të stacionuar në Gjermani – 50,000 duke përfshirë punonjësit civilë të Departamentit të Mbrojtjes – dhe plani që Trump raportohet se nënshkroi javën e kaluar parashikon uljen e personelit aktiv në detyrë në 25,000 nga shtatori, me shkurtime të mundshme me pas.

Por ndërsa detajet e planit të panjohur ende s’po dalin, ka shqetësime në rritje se kjo do të bëjë të dëmtohet më shumë vetë gatishmëria ushtarake globale e Sh.B.A-së dhe aleanca e NATO-s sesa të ndëshkohet Gjermania.

Vendimi nuk u diskutua me Gjermaninë ose anëtarët e tjerë të NATO-s, dhe Kongresi nuk u informua zyrtarisht – duke shkaktuar një letër nga 22 anëtarë Republikanë të Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Dhomës që kërkonin një rishikim.

“Kërcënimet e paraqitura nga Rusia nuk janë zvogëluar dhe ne besojmë se shenjat e një angazhimi të dobësuar Amerikan në NATO do të inkurajojnë agresionin dhe oportunizmin e mëtejshëm Rus,” ka shkruar Rep Th. Macberry nga Teksasi në një letër drejtuar Trump me kolegët e tij. Sen. Jack Reed, Demokrati i rangut në Komitetin e Shërbimeve të Armatosura të Senatit, goditi masën e Trump si “një favor tjetër” për presidentin rus Vladimir Putin.

Por Richard Grenell, i cili dha dorëheqjen si ambasador i Sh.B.A në Gjermani dy javë më parë, i tha gazetës Bild të Gjermanisë se “askush nuk duhet të befasohet që Donald Trump po tërheq trupat”.

Grenell, i cili nuk pranoi të komentojë këtë artikull, tha se ai dhe të tjerët kishin bërë presion ndaj Gjermanisë për të rritur shpenzimet e saj të mbrojtjes dhe kishte folur për tërheqjet e trupave që nga vera e kaluar.

“Donald Trump ishte shumë i qartë se ne duam t’i sjellim trupat në shtëpi,” tha ai, duke shtuar: “ende do të ketë 25,000 trupa Amerikane në Gjermani.”

Sugjerimi që largimi i trupave do të ndëshkojë Gjermaninë, megjithatë, anashkalon faktin që trupat Amerikane nuk janë më kryesisht atje për mbrojtjen e vendit,- tha gjenerali ne pension Lt. Ben Hodges, i cili komandoi Ushtrinë Amerikane të Evropës nga 2014 deri në 2017.

Kanë kaluar ditët kur qindra mijëra trupa Amerikane ishin të gatshëm të luftonin në rrugët e Berlinit ose të nxitonin në Hapësirën strategjike Fulda, përmes së cilës forca të blinduara Sovjetike ishin gati të shtynin drejt Gjermanisë Perëndimore gjatë Luftës së Ftohtë.

“Trupat dhe kapacitetet që SHBA kanë vendosur në Evropë nuk janë atje për të mbrojtur posaçërisht Gjermaninë, ato janë pjesë e kontributit tonë për stabilitetin e përgjithshëm kolektiv dhe sigurinë në Evropë,” tha Hodges, tani një ekspert strategjik me Qendrën për Analizën e Politikave Evropiane , një institut me qendër në Uashington.

Objektet Amerikane përfshijnë bazën ajrore Ramstein, një qendër kritike për operacionet në Mesdhe dhe Afrikë dhe selinë për Forcat Ajrore të SHBA në Evropë dhe Afrikë; Qendra Mjekësore Rajonale Landstuhl,e cila ka shpëtuar jetën e shumë Amerikanëve të plagosur në Irak dhe Afganistan; dhe selinë e Stuttgartit të të dy Komandave të Sh.B.A- Evrope dhe të Komandës së Sh.B.A- Afrikë. Ekzistojnë gjithashtu selia Wiesbaden e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, baza luftarake Spangdahlem F-16 dhe Zona e Trajnimit Grafenwoehr, objekti më i madh i trajnimit të NATO-s në Evropë.

Hodges tha që objektet janë një pjesë kritike e gjurmës ushtarake globale të Amerikës.

“Ajo që humbet në të gjithë këtë është përfitimi i Shteteve të Bashkuara për të pasur kapacitete të vendosura përpara që ne mund t’i përdorim jo vetëm për parandalimin … por për punësim diku tjetër”, tha ai. “Baza në Ramstein nuk është atje që Shtetet e Bashkuara të mbrojnë Evropën. Është atje si një bazë përpara për ne që të jemi në gjendje të fluturojmë në Afrikë, Lindjen e Mesme. ”

Trump tregoi verën e kaluar se po mendonte të transferonte disa trupa nga Gjermania në Poloni, duke i thënë Presidentit të Polonisë Andrzej Duda gjatë një takimi në Zyrën Ovale: “Gjermania nuk është ne lartësinë e duhur me atë që mendohet se duhet  të bënte në lidhje me NATO-n, dhe Polonia është. ”

Duda është përpjekur të fitojë më shumë forca Amerikane, madje duke sugjeruar se Polonia do të kontribuonte mbi 2 miliard dollarë për të krijuar një bazë të përhershme Amerikane – për të cilën ai tha se mund të quhej “Fort Trump”. Në planin aktual, të paktën disa trupa me qendër në Gjermani pritet të zhvendosen në Poloni.

Pas komenteve të Trumpit në qershorin e kaluar, Ambasadorja e Sh.B.A në Poloni, Georgette Mosbacher ka Twittuar në 8 gusht se “Polonia përmbush 2% të detyrimit të saj për shpenzimet e PBB-së ndaj NATO-s. Gjermania jo. Ne do të mirëpresim trupat Amerikane në Gjermani për të ardhur në Poloni. ”

 

Grenell pastaj tweetoi: “Është fyese të supozosh se taksapaguesit e Sh.B.A do të vazhdojnë të paguajnë për më shumë se 50,000 Amerikanë në # Gjermani, por Gjermanët duhet të shpenzojnë tepricën e tyre në programet në vend”.

Si përgjigje, Kancelarja Angela Merkel përsëriti përkushtimin e Gjermanisë për të “punuar drejt” standardit prej 2% të shpenzimeve për mbrojtjen e NATO-s – një qëllim që shpreson ta përmbushë në 2031.

“Këtu është investuar shumë, dhe unë mendoj se ne, në bisedime shumë miqësore, natyrisht që gjithmonë do të vazhdojmë t’i mirëpresim me zemër këta ushtarë Amerikanë, dhe ka edhe arsye të forta që ata të vendosen këtu”, tha ajo.

Anëtarët e NATO-s ranë dakord në një samit të vitit 2014 që “të synojnë të shkojnë drejt” shpenzimit 2% të PBB-së për mbrojtjen. Që atëherë, viti kur Rusia aneksoi Gadishullin e Krimesë, shpenzimet e përgjithshme të mbrojtjes së NATO-s janë rritur çdo vit.

Që nga zgjedhja e tij në vitin 2016,Trump ka shtyrë për 2% si një objektiv i vështirë, dhe vazhdimisht e veçon Gjermaninë si një shkelës kryesor, megjithëse shumë të tjerë janë gjithashtu nën qëllimin.

Shifrat e NATO-s vendosin që shpenzimet e vlerësuara të mbrojtjes të Gjermanisë për vitin 2019 janë 1.4%, dhe të Polonisë 2%. Në terma të dollarit, Gjermania angazhoi gati 54 miliardë dollarë vitin e kaluar – buxheti i tretë më i madh i NATO-s pas SHBA dhe Britanisë – ndërsa Polonia shpenzoi pak më pak se 12 miliardë dollarë.

Gjermania ka nevojë të shpenzojë më shumë, tha Hodges, por interesat e SHBA dhe të NATO-s do të shërbehen më mirë nëse Uashingtoni e shtyn Berlinin të shpenzojë për nevoja më të gjera ushtarake, siç janë infrastruktura e transportit, mbrojtja kibernetike dhe mbrojtja ajrore, kjo do të ishte më e lehtë për qeverinë e Merkel që të justifikonte një popullsi gjerësisht pacifiste.

“Ne nuk kemi nevojë për më shumë tanke Gjermane, kemi nevojë për më shumë trena Gjermane,” tha ai. “Pse të mos jesh pak më strategjik dhe të mendosh për atë që me të vërtetë kërkon aleanca nga Gjermania?”

VERITAS.COM.AL/