Etiketa: termet

Lëkundje tërmeti në Tiranë, 3.3 i shkallës Rihter
Pak më parë janë shënuar lëkundje tërmeti  në Tiranë. Sipas Qendrës Evropiane të Tërmeteve (ESCM), tërmeti ka qenë me magnitudë 3.3 të shkallës Rihter. Lëkundja sizmike ka qenë me thellësi 1...
Tërmet në Tiranë dhe Shijak me magnitudë 4 të shkallës Rihter.
Një  lëkundje e fortë tërmeti është regjistruar pak çaste më parë në Tiranë. Qendra Evropiane e Tërmeteve (ESCM) raporton se tërmeti ka qenë me magnitudë 4 të shkallës rihter. Dridhja e tokës k...
Tërmet me magnitudë 3.2 në Shqipëri, epiqendra në Adriatik.
Lëkundje sizmike janë ndjerë sonte në vendin tonë.  Saktësisht, tërmeti me magnitudë 3.2 i shkallës Rihter është ndjerë në orën 22:21. Mësohet se epiqendra ka qenë Deti Adriatik dhe lëkun...
Para gjysmë ore Tirana u godit nga një tërmet me magnitudë 3.2 i shkallës Rihter
Një tërmet me magnitudë 3.2 të shkallës rihter është regjistruar sot në vendin Tiranë. Mësohet se epiqendra e tërmetit ka qenë 13 km nga Shijakut dhe 29 km nga Tirana. Lëkundjet janë ndjerë në ...
Lëkundje tërmeti në Tiranë, 3.2 shkallë Rihter
Lëkundje të një tërmet janë ndjerë në Tiranë sonte në mbrëmje, rreth orës 22:15. Goditja u ndje e forte, por fatmiresisht e shkurter. Qendra Evropiane e Tërmeteve (EMSC) raporton se lëkundja ka...
Tërmet në Adriatik, ka goditur Durrësin
Një tërmet me magnitudë 4.5 të  shkallës Rihter ka goditur qytetin e Durrësit. Sipas EMSC, janë dy lëkundje të njëpanjëshme e para 3.3 dhe e dyta 4.5 që kanë goditur këtë pasdite qytetin bregdetar...
Tërmeti i Kroacisë ishte më i forti në 140 vjet.
Një tërmet i fortë tronditi Zagrebin të Dielën në mëngjes,ora lokale, duke vrarë të paktën një person dhe duke mbushur rrugët me copëra detritesh. Termeti, i cili goditi 5.7 milje (9.2 km) në v...
Kroacia goditet nga një tërmet i fuqishëm, vdes një fëmijë
Një tërmet i fuqishëm ka goditur Kroacinë të dielën. Sipas Qendrës Gjermane për Gjeoshkencë, (GFZ), tërmeti me magnitudë 5.3 kishte epiqendrën në veri të Zagrebit. Fillimisht nuk është raportuar pë...
Sapo diskutohet mbi shërimin e tërmetit të 26 nëntorit në Bruksel, tjetër tërmet lëkund vendin tonë.
Një tërmet me magnitudë 3.1 është ndjerë pak momente më parë në jugperëndim të Lezhës. Tërmeti është regjistruar rreth orës 15:45. Tërmeti është regjistruar 49 km në veri-perëndim të Tiranës dh...
Tërmeti në Turqi, 22 të vdekur dhe 22 të tjerë të tjerë ndodhen nën rrënoja
Ka shkuar në 22 numri i të vdekurve nga tërmeti i fuqishëm i së shtunës mbrëma në Turqi, derisa ekipet e shpëtimit vlerësojnë se janë edhe rreth 22 persona tjerë të ngujuar nën rrënoja të ndërtesa...
Faqja 1 prej 1312345...10...E fundit »