Etiketa: is_tag

Turqia shpall gjendjen e emergjencës! Mbi 2300 viktima e 9000 të plagosur
Një tërmet i fuqishëm 7.9 ballë ka goditur kufirin mes Turqisë jugore dhe Sirisë duke shkaktuar më shumë se 2300 viktima dhe mbi 9000 të plagosur. Lëkundjet që zgjatën më shumë se 2 minuta trondit...
Ambasada shqiptare në Ankara: ‘Deri tani s’ka njoftime për shqiptarë të lënduar!’
Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka ka shprehur ngushëllimet për jetët e humbura në Turqi dhe Siri si pasojë e tërmetit shkatërrues. Ajo theksoi se lutje e shqipta...
Bashkimi Europian dërgon grupe shpëtimi drejt Turqisë, nisja bëhet nga Holanda
Bashkimi Evropian ka dërguar grupe shpëtimi në Turqi, për të ndihmuar me emergjencën e krijuar pas tërmetit shkatërrues, i një magnitude prej 7.4 i shkallës Rihter, i cili goditi në ...
Shqipëria u zgjat dorën e ndihmës Turqisë dhe Sirisë pas tragjedisë së tërmetit
Shqipëria do të jetë gati të ndihmojë Turqinë dhe Sirinë pas tërmetit shkatërrues të rënë në kufirin mes dy vendeve në orët e para të mëngjesit të 6 shkurtit, ku të paktën 500 persona janë gjetur ...
Tërmet i përbindshëm në Turqi e Siri, bilanci i vdekjes shkon në mbi 600 persona.
Një tërmet i fuqishëm i magnitudës 7.8 të shkallës Rihter ka lënë të vdekur mbi 600 persona mes Turqisë dhe Sirisë, pasi lëkundjet e forta sizmike shkundën gjithë rajonin në orët e para të mëngjes...
Edhe 6 tërmete në Shqipëri, brenda 12 orësh.
Një tërmet i radhës i magnitudës 3.0 i shkallës Rihter është regjistruar në Shqipëri, i gjashti brenda 12 orëve të fundit dhe i radhës në një seri lëkundjesh tektonike, të cilat kanë nisur prej mb...
Sot, disa orë pas tërmetit me epiqendër në Klos, 12 shtëpi të dëmtuara, vijojnë pasgoditjet! Banorët: E kaluam natën jashtë!
Pas termetit të mbrëmshëm me magnitudë 4.7 ballë të shkallës Rihter, me epiqendër në Klos, janë regjistruar pasgoditje deri në orët e para të mëngjesit të sotëm. Që pas lëkundjes me magnitudë 4.7 ...
Si sot, 2019, tërmeti tragjik! U mori jetën 51 shqiptarëve! Ambasadorja e BE: Vazhdojmë me programet e rindërtimit
  Kjo e shtunë shënon 3 vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, ku për pasojë humbën jetën 51 qytetarë dhe mbi 1000 të tjerë u plagosën. T...
Një tërmet i fuqishëm godet Turqinë, dhjetëra të plagosur.
Një tërmet i fortë me magnitudë 5.9 është regjistruar në orën 04:08 me orën lokale në veriperëndim të Turqisë. Sipas të dhënave, tërmeti kishte epiqendrën e tij në një thellësi pr...
Dy tërmete godasin Shqipërinë, 3.5 ballë.
Dy tërmete kanë goditur veriun e Shqipërisë mbrëmjen e së mërkurës. I pari ka qenë 3.4 ka qenë forca e tërmetit që ka goditur Lezhën dhe 3.5 tërmeti i dytë që ka goditur Shkodrën....