Etiketa: turqi

Rama agjendë të ngjeshur, Ankara, Athinë dhe Berlin
Këtë të premte, kryeministri Edi Rama u nis drejt Turqisë. Dy burime të ndryshme thanë  se vizita 24-orëshe do të jetë informale, por nuk përjashtohet edhe një takim me presidentin turk, Recep Tay...
Greqia: Turqia mund të zgjedhë, të bashkëpunojë ose të bëjë lojëra në kufi të Evropës.
Kryeministri i Greqisë Ktriakos Mitsotakis i ka dërguar një mesazh të fortë Turqisë, për konfliktin në Mesdheun Lindor, duke ia lënë zgjedhjen në dorën e palës turke për të tërhequr anijet për kër...
Hagia Sophia: Turqia e kthen në xhami muzeun ikonik të Stambollit
Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka nënshkruar një dekret që shndërron kishën Hagia Sophia në Stamboll - themeluar si katedrale - në një xhami. Më parë gjykata e lartë administrative e...
Turqia ende bllokon planin e mbrojtjes për Poloninë dhe vendet e Balltikut
Robin Emmott &John Irish BRUKSEL / PARIS (Reuters) - Turqia vazhdon të bllokojë një plan të mbrojtjes së NATO-s për shtetet e Polonisë dhe Balltikut, pavarësisht një marrëveshje vitin e kal...
Turqia akuzon 20 Sauditë për vrasjen e Khashoggit
AFP Gazetari saudit Jamal Khashoggi ishte një komentator që punoi për Washington Post Stamboll (AFP) - Prokurorët turq të mërkurën akuzuan 20 të dyshuar përfshirë dy ish ndihmës të lartë të ...
Turqit luftojnë koronavirusin me armën e fshehtë: kolonjë
Nga: Fulya OZERKAN Stamboll (AFP) - Në Turqi, spërkatja e duarve me kolonjë ka qenë prej kohësh një ritual për një vizitë te berberi, një vakt në një restorant apo edhe një udhëtim me autobus....
Grekët gjejnë tunelin plot me armë nën Athinë, arrestojnë terroristët Turq
KURT ZINDULKA Breitbart, 22 Mars 2020 Policia në Greqi arrestoi anëtarët e një organizate terroriste Turke pasi një tunel që përmbante një kashe të armëve të gradës ushtarake u zbulua nën At...
Pothuaj 8 në 10 Grekë mbështesin Politikën e Kontrollit Kufitar të Qeverisë.
  CHRIS TOMLINSON, Breitbart Një total prej 76 për qind i publikut grek mbështesin politikën e ashpër të kontrollit kufitar të miratuar nga qeveria konservatore Greke, sipas sondazhit....
Armëpushimi Rusi-Turqi mbahet në Siri pavarësisht shkeljeve të vogla
The Associated Press, 6 Mars 2020 Aktivistët e opozitës dhe një monitorues i luftës raportuan një mungesë të plotë të avionëve të qeverisë Ruse dhe Siriane në qiellin e Idlib dhe një qetësi rel...
Erdogan shkakton krizën kufitare të BE-së
Bloomberg  2 Mars - Greqia shpalli gjendjen e jashtëzakonshme ndërsa Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan hapi kufirin e vendit të tij për emigrantët që dëshirojnë të udhëtojnë në Evropë. BE...
Faqja 2 prej 1612345...10...E fundit »