Etiketa: zgjedhje

Çfarë vjen tjetër për Irlandën pas rezultatit të saj sizmik të zgjedhjeve?!
Nga: Ciara Nugent Zgjedhjet e 7 shkurtit në Irlandë kanë dhënë një rezultat tronditës, me partinë nacionaliste irlandeze Sinn Féin që fitoi më të shumtat vota të para te preferencës dhe mundi d...
Itali: Emilia Romagna mbetet e kuqe, qendra e djathtë fiton bindshëm në Kalabri
Bonaccini mund Borgonzonin dhe mbetet guvernator. Bum i Santellit. Berluskoni dhe Salvini bëjnë presion ndaj qeverisë. Shembje e Levizjes 5 Yje : keq kudo Nga: Andrea Indini  Emilia Romagna ...
Vota e Rajoneve Italiane si test i impulsit Salvini: Guida për ditën e zgjedhjeve
Nga: Alessandro Speciale   (Bloomberg) - Investitorët janë duke vëzhguar votimin rajonal të së dielës në Itali, si një test kyc mbi atë se sa kohë mund të mbijetojë koalicioni i fortë q...
Presidentja kroate përballet me sfidën e majtë me votën e pasigurt
AFP, 5 Janar 2020 Zagreb (AFP) - Kroatët shkuan në votime të Dielën për të zgjedhur një president të ri në një votim të pasigurt, ku konservatorja në detyrë - duke u përpjekur të bashkojë krahu...
PD distancohet nga akti i vet i largimit nga zgjedhjet. ‘Të shkojmë në zgjedhje edhe me këtë kod’, thotë Kaso.
Opozita e bashkuar nuk ka ende një konsensus nëse duhet ndryshuar apo jo sistemi zgjedhor dhe nëse po, cili do të ishte më i përshtatshëm për Shqipërinë. Grupi i punës që udhëhiqet nga drejtues...
Boris Johnson thërret për një ‘agim të ri’ pas fitores historike.
Boris Johnson ka thënë se do të punojë " natë e ditë" për të shpërblyer besimin e votuesve pas firtores së Konservatorëve të udhëhequr prej tij drejt një fitoreje ' historike'  në zgjedhje. End...
Izraeli, i lodhur nga zgjedhjet do të përballet me votimin e tretë brenda një viti
AFP, 12 Dhjetor 20190 Jeruzalem (AFP) - Sistemi politik i Izraelit u përball me një krizë të paparë të enjten, pasi politikanët e vendit dështuan të formojnë një qeveri dhe u shprehën për zgjed...
Britani: Konservatorët e Boris fitojnë si në vitin ’86 me Margharet Thatcher.
Konservatorët britanik duket janë të vendsur se fitojnë një maxhorancë të fuqishme si në vitin 86 me në krye MArgharet Thatcher- sipas një exit poll të publikuar për  BBC, ITV and Sky News. Vëz...
Kjo është dita më e rëndësishme në historinë e Britanisë së kohëve të reja.
Kjo është dita më e rëndësishme e historisë së viteve të fundit të Mbretërisë së Bashkuar. Votimi i sotëm do të vendosë fatin e Brexit, të ardhmen e vendit dhe atë të Bashkimit Europian. Qendra...
Kosovë/ Lëvizja VV mund të humbë 3 deputetë
-Kalimi i pragut nga Nisma ia merr VV-së tre deputetë, LDK-së, PDK-së e AAK-së nga një deputet- Me vendimin e Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa që të anulohen votat e ardhura nga Serb...
Faqja 1 prej 1212345...10...E fundit »