Etiketa: zgjedhje

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Kryeson Zoran Zaev, shqiptarët fitojnë 33 deputetë
KSZH ka publikuar 96% të rezultateve të përpunuara nga votimet e djeshme në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut. Nga afër 96% të rezultateve të përpunuara, LSDM është ...
Franca zhvillon zgjedhjet lokale pavarësisht bllokimit nga virusi
AP Franca po zhvillon zgjedhje mbarëkombëtare për të zgjedhur kryetarët e bashkive dhe liderët e tjerë vendorë, megjithë goditjen ndaj tubimeve publike për shkak të virusit të ri PARIS (AP) ...
Presidenti Serb cakton datën e zgjedhjeve teksa kërcënimi i bojkotit zbehet.
Misha Savic,  Bloomberg 4Mars 2020, Presidenti i Serbisë vendosi zgjedhjet për muajin tjetër, duke injoruar kërcënimin e zbehur të një bojkoti nga grupet e opozitës që ankohen se ai po pengon ...
Netanyahu shpall fitoren në zgjedhjet në Izrael, pavarësisht akuzave për korrupsion
  Jeruzalem (AFP) - Kryeministri Benjamin Netanyahu doli fitimtar të martën pas zgjedhjeve të treta në Izrael brenda një viti, pavarësisht një gjyqi për korrupsionin, duke zhgënjyer Palest...
Opozita populiste e Sllovakisë fiton zgjedhjet parlamentare
The Associated Press   BRATISLAVE, Sllovaki (AP) - Opozita populiste e qendrës së djathtë ka arritur fitoren në zgjedhjet parlamentare në Sllovaki,duke i dhënë fund sundimit të partisë ...
Çfarë vjen tjetër për Irlandën pas rezultatit të saj sizmik të zgjedhjeve?!
Nga: Ciara Nugent Zgjedhjet e 7 shkurtit në Irlandë kanë dhënë një rezultat tronditës, me partinë nacionaliste irlandeze Sinn Féin që fitoi më të shumtat vota të para te preferencës dhe mundi d...
Itali: Emilia Romagna mbetet e kuqe, qendra e djathtë fiton bindshëm në Kalabri
Bonaccini mund Borgonzonin dhe mbetet guvernator. Bum i Santellit. Berluskoni dhe Salvini bëjnë presion ndaj qeverisë. Shembje e Levizjes 5 Yje : keq kudo Nga: Andrea Indini  Emilia Romagna ...
Vota e Rajoneve Italiane si test i impulsit Salvini: Guida për ditën e zgjedhjeve
Nga: Alessandro Speciale   (Bloomberg) - Investitorët janë duke vëzhguar votimin rajonal të së dielës në Itali, si një test kyc mbi atë se sa kohë mund të mbijetojë koalicioni i fortë q...
Presidentja kroate përballet me sfidën e majtë me votën e pasigurt
AFP, 5 Janar 2020 Zagreb (AFP) - Kroatët shkuan në votime të Dielën për të zgjedhur një president të ri në një votim të pasigurt, ku konservatorja në detyrë - duke u përpjekur të bashkojë krahu...
PD distancohet nga akti i vet i largimit nga zgjedhjet. ‘Të shkojmë në zgjedhje edhe me këtë kod’, thotë Kaso.
Opozita e bashkuar nuk ka ende një konsensus nëse duhet ndryshuar apo jo sistemi zgjedhor dhe nëse po, cili do të ishte më i përshtatshëm për Shqipërinë. Grupi i punës që udhëhiqet nga drejtues...
Faqja 2 prej 1312345...10...E fundit »