Lëkundje të forta tërmeti kanë dridhur kryeqytetin në orën 11:02 të paradites së të mërkurës.

Tërmeti ka qenë rreth 5.1 ballë sipas IGJEUM, ndërsa epiqendra ka qenë në zonën e Gjirit të Lalzit.

Lëkundjet janë ndjerë edhe në Vlorë, Durrës, Mirditë, Lezhë dhe Fier.

Për momentin nuk ka raportime për të lënduar dhe dëme materiale.