Etiketa: is_tag

Lëkundje tërmeti në Adriatik, magnituda 4.9 i shkallës Rihter.
Një tërmet me madhësi 4.9 i Shkallës Rihter është regjistruar pak minuta më parë. Sipas EMSC-së, epiqendra e tij ka qenë në Detin Adriatik. Thellësia e tërmeti ka qenë 10 kilometra...
Lëkundje tërmeti në disa qytete të Shqipërisë, epiqendra mes Elbasanit dhe Lushnjes
Një tërmet me magnitudë paraprake 4.5 të shkallës Rihter u ndje në orën 00:17 të kësaj të diele në vendin tonë. Sipas të dhënave të EMSC, epiqendra e lëkundjeve ishte 11 kilometra nga Lushnja d...
Tërmet në Maqedoninë e Veriut, lëkundjet ndihen edhe në Pogradec
Një tërmet 3.7 ballë me epiqendër në Ohër të Maqedonisë së Veriut është shënuar në orët e vona të mbrëmjes së djeshme. Tërmeti është ndjerë edhe në zonën e Pogradecit dhe Pustecit për shkak të ...
Shkon në 64 numri i viktimave nga tërmeti në Japoni; rëndohet bilanci
Të paktën 64 vetë humbën jetën prej serisë së tërmeteve që goditën të hënën Japoninë. Trupat e shpëtimit po kërkojnë intensivisht për të mbijetuar. Ka shkuar në 64 numri i viktimave që kanë hum...
Tërmeti godet Greqinë, mbyllen disa shkolla; sizmologët të shqetësuar.
  Një tërmet me magnitudë 5.1 ballë është regjistruar mëngjesin e sotëm në Evia, në Greqi. Tërmeti u regjistrua me epiqendër gjashtë kilometra në lindje në të Prokopios dhe me një thell...
Tërmet në provincën e Firences/ Njerëzit dalin në rrugë, mbyllen shkollat
Një tërmet me magnitudë 4.8 i shkallës Rihter ka ndodhur në orën 05:10 në Firence të Italisë. Sipas mediave  vendase, epiqendra ka qenë 3 kilometra në jug-perëndim të komunës së Marradi, në Mugell...
Tërmeti në Marok dhe historia e mësueses që humbi 32 nxënësit e saj
Kur tërmeti i fuqishëm goditi Marokun, një mësuese mendoi menjëherë për nxënësit e saj dhe për mirëqenien e tyre. Nesreen Abu ElFadel ndodhej në Marrakesh, por Adaseel, fshati malor që ishte sh...
Tërmet në Korçë e Ersekë me magnitudë 4.4 Rihter! Qytetarët dalin nga banesat
Lëkundje tërmeti janë ndjerë gjatë natës në qytetin e Korçës. Lëkundjet nuk kanë qenë shumë të forta, por kanë qenë të shpeshta dhe kanë krijuar panik tek banorët e zonës dhe disa prej tyre kanë d...
Hatay nuk do të goditet më nga tërmetet, radhën e ka Stambolli: Paralajmëron sizmologu turk.
Turqi sot u godit nga dy tërmete të tjera të fuqishme, duke rikthyer ankthin dhe frikën. Agjencia turke e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) njoftoi se tërmeti i parë i sotëm ish...
Mbi 5 mijë të vdekur. Si duken sot Turqia dhe Siria. 65 vende të botës dërgojnë ndihma. Ditë pas dite, orë pas ore
Një tërmet i fuqishëm ka goditur një zonë të gjerë në Turqinë juglindore, pranë kufirit me Sirinë, duke vrarë më shumë se 5,021 njerëz dhe duke lënë nën rrënoja me qindra persona të tjerë. Lëkundj...