Presidenti amerikan Donald Trump tregoi të enjten mundësinë për të ftuar udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un në Shtëpinë e Bardhë, nëse ai mendonte se takimi i javës së ardhshme do te ishte i suksesshëm, ndërsa sinjalizonte se ai ishte i gatshëm të largohej nëse mendonte se bisedimet nuk do te shkonin mire.

Në një konferencë shtypi të Shtëpisë së Bardhë me kryeministrin japonez Shinzo Abe, Trump gjithashtu përsëriti atë që tha javën e kaluar se ishte e mundur që ai dhe Kim mund të nënshkruajnë një marrëveshje për t’i dhënë fund Luftës së Koresë 1950-53, e cila u përfundua vetëm me armëpushim, jo me një traktat paqeje.

“Ne mund të nënshkruajmë një marrëveshje, siç e dini, që do të ishte hapi i parë … Ne po e shikojmë, ne po flasim për atë me shumë njerëz të tjerë”, u tha Trump gazetarëve.

“Kjo është ndoshta pjesa me e lehtë. Pjesa e vështirë mbetet pas kësaj.”

Trump shtoi se shpresonte që një ditë marrëdhëniet e SHBA-së me qeverinë e Kimit të Phenianit mund të normalizoheshin.

Çështja kryesore për samitin e 12 qershorit në Singapor është kërkesa e SHBA për Korenë e Veriut që të braktisë programin e armëve bërthamore që tani kërcënon Shtetet e Bashkuara.

Koreja e Veriut ka refuzuar të heqë dorë nga arsenali i saj në mënyrë të njëanshme dhe mbron programet e saj bërthamore dhe raketore si një pengesë kundër asaj që e sheh si agresion amerikan. Shtetet e Bashkuara kane stacionuar 28.500 trupa në Korenë e Jugut, një trashëgimi e Luftës Koreane.

Sekretari i Shtetit i SH.BA-së Mike Pompeo të enjten ritheksoi qëndrimin e Uashingtonit duke shkuar në bisedime.

Pompeo tha se Trump do të refuzojë çdo gjë tjetër, përveç “denuklearizimit te plotë, të verifikueshem dhe të pakthyeshëm të gadishullit Korean.

“Presidenti Trump shpreson, por ai po shkon në samit duke mbajtur sytë hapur”, tha Pompeo në një konferencë për Shtëpinë e Bardhë pas konferencës së shtypit të Trump-Abe.

Pompeo, megjithatë, shtoi se Shtetet e Bashkuara do të punonin për të garantuar sigurinë e Koresë së Veriut nëse do të denuklearizohet. Trump “është i përgatitur për të siguruar një DPRK pa armë të shkatërrimit në masë është gjithashtu një Kore te Veriut te sigurt”, tha Pompeo.

Pompeo planifikon të qëndrojë në rajon pas samitit për t’u takuar me zyrtarë nga Japonia dhe Korea e Jugut dhe për të udhëtuar në Kinë, një aleat i rëndësishëm i Koresë së Veriut, për të diskutuar hapat e ardhshëm që përfshijnë Phenianin.

Trump u tha gazetarëve të enjten se do të linte bisedimet nëse ai mendonte se ai duhet ta bente kete dhe do të rriste presionin e sanksioneve të SHBA ndaj Koresë së Veriut nëse bisedimet nuk do të shkonin mirë.

“Jam plotësisht i përgatitur edhe të largohem”, tha ai.

 

Nga ana tjetër, Trump tha se mund të japë një ftesë për Kim në Uashington.

“Sigurisht nëse takimi shkon mirë, mendoj gjithashtu se do të pritet mirë”, tha ai në përgjigje të një pyetjeje. “Unë mendoj se ai do ta shikojë atë në mënyrë shumë të favorshme kështu që unë mendoj se kjo mund të ndodhë.”

Pompeo, i cili është takuar dy herë me Kim në Phenian, tha se beson se udhëheqësi i Koresë së Veriut është i përgatitur të marrë hapa “të guximshëm” për të ndryshuar rrjedhën e kombit të tij.

“Ai më ka treguar personalisht se ai është i përgatitur per denuklearizimin” tha Pompeo. “Që ai e kupton se modeli aktual nuk funksionon,qe ai është i përgatitur të denuklearizoje Korenë e Veriut dhe gjithashtu, ai e kupton se ne nuk mund ta bëjmë atë siç e kemi bërë më parë. Kjo duhet të jetë një gjë e madhe dhe e guximshme dhe ne duhet të biem dakord për të bërë ndryshime të mëdha “.

Në takimin me Abe, Trump tha se ai premtoi të ngrinte ne takimin me Kim çështjen e shtetasve japonezë të rrëmbyer nga Koreja e Veriut, pasi Abe u përqëndrua në këtë çështje gjatë një bisede të mëparshme.

“Ai foli për ketë gjatë dhe me vështirësi dhe me pasion dhe unë do të ndjek dëshirat e tij dhe ne do të diskutojmë me Korenë e Veriut absolutisht, absolutisht,” tha Trump.

Veritas.com.al/