Uashington (AFP) – Donald Trump largohet me pushimet e Krishtlindjes të Premten pas një seri fitoresh legjislative qe i dhane atij një nga javët e tij më të mira në detyrë – përveç asaj që të bëhej presidenti i tretë amerikan i fajësuar ndonjëherë.

Çuditërisht, për një kryeqytet të paralizuar nga grindjet Demokrate-Republikane dhe një presidencë te vene ne shënjestër në skandale, një seri e tërë përparimesh të mëdha janë verifikuar në të njëjtën kohe.

Ndërsa Demokratët dhe Republikanët debatojnë se si do të shpaloset gjyqi i impeachmentit në Senat, ndoshta në Janar, ai po lufton për të rifokusuar mendjet e votuesve në anën më të ndritshme të presidencës së tij përpara zgjedhjeve të vitit 2020.

Dhe ndërsa paketoi çantat e tij për një festë golfi gjatë Vitit të Ri në resortin e tij Mar-a-Lago në Florida, Kongresi i dha atij municion.

Senati kaloi një marrëveshje gjigande të shpenzimeve qeveritare prej 1.4 trilionë dollarësh të enjten, me Trumpin qe pritet ta nënshkruaje të Premten – orë përpara afatit për të shmangur lenien e qeverisë federale me arkat bosh.

Gjithashtu të enjten, Dhoma e Përfaqësuesve, ku shumica Demokratike kishte votuar për impeachment një ditë më parë, më në fund miratoi një marrëveshje të re të tregtisë së lirë SHBA-Kanada-Meksikë, e njohur si USMCA.

Kjo do t’i shkojë Senatit të kontrolluar nga Republikanët dhe pastaj Trumpit.

Për të përfunduar, Trump është planifikuar të Premten të nënshkruajë një faturë të shpenzimeve të mbrojtjes prej 738 miliardë dollarësh që përfshin fondet për krijimin e një prej projekteve të tij të përkëdhelura – një degë e re e ushtrisë së quajtur Forca Hapësinore.

– Bum ekonomik, shtytje elektorale ? –

Jo keq për një president i cili rreth 48 orë më parë ishte duke u vene ne shtyllën e ndëshkimit nga Demokratët në Dhomë për tradhtimin e betimit të tij të detyrës dhe impeachment mbi dy akuza.

Republikanët të mërzitur nga politika e jashtme e çrregullt e Trump, stili bombastik dhe zakoni i fyerjes ndaj njerëzve në publik, kanë dëshiruar prej kohësh që ai të mbështetet në propagandën e ekonomisë së zhurmshme të vendit.

Papunësia është në nivele minimale, tregu i aksioneve është duke arritur nivele të larta rekordesh, dhe, zakonisht, një president në detyrë me një ekonomi të mirë merr një rrugë të drejtpërdrejtë për rizgjedhje.

Fakti që përkundër këtyre avantazheve shkalla e vlerësimit të Trump është mbërthyer në diapazonin e ulët prej 40 përqind dhe gati gjysma e vendit ne mbështetje të impeachment tregon dobësitë e tij të natyrshme.

Por, Trump duket se po bën më shumë përpjekje për të qëndruar ne komunikimin që nga impeachmenti i tij.

Në një miting të mërkurën në shtetin e lëkundur të Miçiganit – mbajtur tamam kur Dhoma po votonte impeachmentin e tij – Trump shpjegoi se ekonomia do të jetë mburoja e tij kundër çdo sulmi nga sfiduesi eventual Demokrat në vitin 2020.

“Kur jam në skenën e debatit me një nga këta personazhe dhe ata përpiqen të thonë gjëra negative, unë thjesht do u them,” Epo, ja historia: Në historinë e vendit tonë, ky grup po bën më të mirën, dhe ai grup po bën më të mirën, dhe gratë po bëjnë më të mirën, dhe të gjithë po bëjnë me te mirën, “” u tha ai turmës.

“I gjithë vendi po bën më të mirën.”

Demokratët, të cilët akoma nuk po zgjedhin një kandidat nga fusha e madhe e shpresave, thonë se bumi ekonomik i Trump dhe statistikat e trëndafilta makro-ekonomike injorojnë realitetin për Zona të tëra të vendit.

Në debatin e fundit të kandidatëve, të enjten, sipërmarrësi Andrew Yang tha se partia e tij duhet të fokusohet tek ata votuesit dhe jo te drama në Uashington.

“Ne duhet të ndalojmë së qeni të fiksuar për impeachment, i cili fatkeqësisht godet shumë Amerikanë si një top loje ku ju e dini se cili do të jetë rezultati”, tha ai.

Demokratët duhet të “fillojnë aktualisht të gërmojnë dhe të zgjidhin problemet që kanë bere të zgjidhet Donald Trump në vend të parë”.

VERITAS.COM.AL/