AFP / SAUL LOEB

Presidenti i Shteteve të bashkuara, Donald Trump u bëri thirrje Republikanëve që të grumbullohen pas tij ditën e Enjte teksa Demokratët në Kongres u përgatiten ta çojnë hetimin për impeachment kundër tij në mekanizmin më të lartë me dëgjesë publike.

Lideri i Shteteve të Bashkuara përballet me rritjen gjasat që të rreshtohet si presidenti i tretë në histori që vihen nën impeachment dhe të dalë në gjyq për zëvendësim në Senat mbi dyshimin se ka ndërtuar një skemë për të siguruar ndihmën e Ukrainës që të rizgjidhet përsëri në vitin 2020.

Presidenti ka ri- twituar një thirrje për grumbullim përmes Fox News në programin e Laura Ingraham që bën thirrje ndaj Republikanëve “të qëndrojmë së bashku dhe të mbrojmë liderin e partisë së tyre kundër këtyre smirave’.

“Kjo farsë nuk do të lejohet kurrë drejt një shfaqjeje gjyqësore dimërore. Vërtet, duke lejuar një gjyq të gjatë e të stisur në Senat, thjesht vlerësojmë dhe përjetësojmë mashtrimin që ka nisur në Dhomën e Përfaqësuesve Demokrat”, lexohet në twitter.

Veritas.com.al/