Nga:  Carly Roman,

 

Presidenti Trump ka urdhëruar që të gjithë flamujt të valviten në gjysmë shtize pas trazirave të Capitol Hill të Mërkurën që la pesë të vdekur.

“Në shenjë respekti për shërbimin dhe sakrificën e Oficerëve të Policisë së Capitolit të Shteteve të Bashkuara Brian D. Sicknick dhe Howard Liebengood, dhe të gjithë Oficerëve të Policisë së Capitolit dhe zbatimit të ligjit në të gjithë këtë Komb të madh, nga autoriteti i veshur me mua si President i Shteteve të Bashkuara nga Kushtetuta dhe ligjet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, unë urdhëroj që flamuri i Shteteve të Bashkuara të valëvitet në gjysmë shtize në Shtëpinë e Bardhë dhe mbi të gjitha ndërtesat publike dhe bazat … deri në perëndim të diellit, 13 janar, 2021 “, tha Trump në një deklaratë zyrtare të Shtëpisë së Bardhë me titull” Nderimi i Oficerëve të Policisë së Capitolit të Shteteve të Bashkuara “.

Sicknick, një veteran i Policisë së Capitolit, vdiq pasi iu përgjigj rrethimit të 6 janarit. Ndërkohë mbetet e paqartë nëse vdekja e Liebengood është e lidhur me dhunën e së mërkurës.

Direktiva e Shtëpisë së Bardhë vjen ndërsa Trump është kritikuar rrënjësisht për trajtimin e tij të dhunës së 6 janarit që shpërtheu në sallat e Kongresit, me disa ligjvënës që kërkuan largimin e presidentit nga detyra.

Pas votimit të Kongresit për të vërtetuar rezultatet e zgjedhjeve duke shpallur Presidentin e zgjedhur Joe Biden fitues në garën presidenciale të vitit 2020, Trump bëri thirrje për unitet kombëtar.

“2020 ka qenë një kohë sfidash për popullin tonë,” tha ai në komentet e regjistruara të lëshuara mbrëmjen e së enjtes. “Ky moment kërkon shërim”.

VERITAS.COM.AL