Nga: Fulya OZERKAN

Stamboll (AFP) – Në Turqi, spërkatja e duarve me kolonjë ka qenë prej kohësh një ritual për një vizitë te berberi, një vakt në një restorant apo edhe një udhëtim me autobus.

Ajo shihet si një simbol i mikpritjes, si edhe një ndihmë për higjenën, në një vend që i atribuon vemendje të dyjave.

Tani kolonja turke – që gjendet pothuajse në çdo familje, qoftë në frigorifer apo dollap – po sheh kërkesa të papara si armë në luftën kundër koronavirusit .

Shumë turq besojnë se kolonja, e cila ka një përmbajtje të lartë të alkoolit, është e efektshme në mbajtjen e duarve dhe fytyrave të pastra, dhe kështu largon rrezikun e COVID-19.

Radhë të gjata mund të shiheshin jashtë dyqaneve të kolonjës në tregun e zënë me erëza të Stambollit, në distriktin historik Eminonu, në fillim të marsit përpara se Turqia të njoftonte rastin e parë të konfirmuar.

Tani dyqanet dhe farmacitë kanë vendosur tabela që lexojnë “kolonja e shitur”.

Njerëzit zakonisht janë parë duke spërkatur kolonjë në duart e tyre në mes të rrugës, ndërsa shoferet e taksive u ofrojnë doza klientëve të tyre.

Një shoqatë në qytetin veriperëndimor të Izmit po shpërndan kolonjë falas, si dhe bukë për të moshuarit, njoftojnë mediat lokale.

– Shitja –

Eyup Sabri Tuncer, një prodhuesi kryesor tradicional i kolonjës, tha se ka marrë dhjetëra mijëra porosi gjatë javëve të fundit.

“Në mënyrë që të kemi një shpërndarje të shëndetshme te klientët … ne kemi pezulluar përkohësisht porositë e mëtejshme në internet,” i tha AFP zyrtari i kompanisë Atilla Ariman.

Shishet e kolonjës kanë fluturuar nga raftet që kur Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca u kërkoi Turqve që të përdorin lëngun si një dizinfektant alternativ të duarve kundër virusit.

Një përdorues, Ilyas Gocdu, tha se ai po përdor kolonjën tre herë më shumë se më parë. “Unë besoj se është më efektiv kundër mikrobeve pasi përmban alkool,” tha ai.

Kërkesa është aq e madhe sa që një treg i zi është zhvilluar si për kolonjën ashtu edhe për dizinfektuesit e dorës tjetër, me policinë e Stambollit që bastisi një fabrikë prodhuese javën e kaluar për të konfiskuar produktet e bëra ” në mënyrë jo të shëndetshme”.

Duke njoftuar paketën e stimulimit ekonomik të qeverisë së tij javën e kaluar, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se maskat në fytyrë, si dhe kolonja do të shpërndaheshin falas për njerëzit e moshës 65 vjeç e lart.

Turqia deri më tani ka regjistruar 37 vdekje të lidhura me koronavirusin dhe 1.529 raste.

– ‘Një dizinfektues i mirë i duarve’ –

A ekziston besimi se kolonja është efektive kundër koronavirusit bazuar në shkencë?

Profesori Bulent Ertugrul, anëtar i bordit të Shoqatës Turke të Mikrobiologjisë Klinike dhe Sëmundjeve Infektive, tha se alkooli mund të shkatërrojë membranën e jashtme të koronavirusit.

“Meqenëse alkooli është një tretës i mirë, ai shkatërron këtë zarf lipidik,” i tha ai AFP.

Ertugrul tha se mbrojtja më e mirë kundër koronavirusit të ri është larja e duarve pas kontaktit me mjedisin.

Por ai shtoi: “Nëse sapuni dhe uji nuk janë të disponueshëm, përdorimi i një dizinfektuesi të duarve që është të paktën 60 përqind me perqindje alkooli mund të ndihmojë”.

Kolonja i përshtatet llogarive, tha ai.

“Siç e dimë, kolonja përmban të paktën 70 përqind alkool,” tha ai.

“Kjo është arsyeja pse është një dizinfektues i mirë i dorës kundër COVID-19.”

VERITAS.COM.AL