Tokio (AFP) – Kryeministri japonez Shinzo Abe do të vizitojë Arabinë Saudite, Omanin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe javën e ardhshme ndërsa tensionet rajonale rriten pas vrasjes nga SH.B.A. te një gjenerali të lartë Iranian.

Abe “do të bëjë udhëtimin nga data 12 në 15”, i tha AFP një zëdhënës i kryeministrit te Partisë Liberal Demokratike.

Kryeministri njoftoi detajet e vizitës gjatë një takimi me drejtuesit e partisë.

“Jam shumë i shqetësuar për tensionet në Lindjen e Mesme,” tha ai, sipas televizionit publik NHK.

“Shpresoj të kontribuoj për paqen dhe stabilitetin në rajon përmes përpjekjeve diplomatike për të lehtësuar tensionet.”

Vrasja nga amerikanet e nje komandanti ushtarak iranian Qasem Soleimani javën e kaluar ka ngritur frikën e një konflikti gjithëpërfshirës, me Presidentin Donald Trump duke kërcënuar “raprezalje të madhe” nëse Teherani i mban premtimet për hakmarrje ndaj vrasjes.

Muajt e fundit Abe është përpjekur të nxjerrë ne pah një rol si mediator midis aleatit të saj SHBA-se dhe Iranit, me të cilin Tokio ka lidhje të gjata.

Tokio dhe Teherani kanë ruajtur marrëdhëniet diplomatike për dekada të tëra, madje edhe gjatë krizës me Perëndimin shkaktuar nga revolucioni islamik i Iranit në 1979 dhe fërkimet vijuese për programin e tij bërthamor.

Në qershor, ndërsa tensionet u ngritën rreth vendimit të Trump për t’u tërhequr nga një marrëveshje bërthamore me Teheranin, Abe vizitoi Iranin për bisedime me Udhëheqësin Suprem, Ayatollah Ali Khamenei dhe Presidentin Hassan Rouhani.

Por vizita e tij koincidoi me një sulm të dyshuar mbi dy cisterna nafte në Detin e Omanit, në brigjet e Iranit, i cili përsëri coi tensionet e Gjirit në kulm.

Dhe Khamenei përjashtoi kategorikisht bisedimet me Trump pavarësisht përpjekjeve të Abe për të hapur një shteg.

Abe më vonë u takua me Rouhanin në seancat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB, dhe në dhjetor priti liderin Iranian në Japoni – vizita e parë nga një kryetar shteti iranian në dy dekada.

Japonia ka ecur në një linjë të shkëlqyeshme në balancimin e aleancës së saj kryesore me Uashingtonin dhe marrëdhëniet dhe interesat e saj të gjata me Iranin.

Ishte më parë një blerës i madh i naftes se papërpunuar iraniane, por ndaloi blerjet për të respektuar sanksionet e SHBA të vendosura pasi Uashingtoni u largua në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja bërthamore në maj 2018.

VERITAS.COM.AL/