Kinemaja  Hitchcock-ane është para së gjithash, një odë për gratë. Sot ai mund të festohet më mirë se gjithçka me këtë retrospektivë të figurave femërore që kanë shenjuar karrierën e këtij regjisori të famshëm.

E pamundur të flasësh për kinemanë e Alfred Hitchcockut, pa folur për ato nimfa që i dhanë filmave të tij markën e fisnikërisë dhe që ditën të shkëlqenin para kameras së regjisorit.

Displaying grace-kelly.jpg

Grace Kelly

E pamundur të flasësh për Alfred Hitchcockun pa përmendur Grace Kelly n. Figurë par excellence e epokës së artë hollivudiane, e cila xhiroi tre filma me regjisorin e famshëm: Dial M for Murder (Krim thuajse i përkryer); Rear Ëindoë (Dritare mbi oborr) dhe To Catch a Thief (Të kapësh hajdutin).

Ingrid Bergman

Me tre filmat e njohur: Spellbound (1945), Notorious (1946), Under Capricorn (1949), Ingrid Bergman është një nga aktoret më të famshme të Alfred Hitchcockut.

Displaying teresa-wright.jpg

Teresa Wright

Eshtë një nga të rrallat brune që ka xhiruar me Alfred Hitchcockun. Fituese e çmimit Oscar në 1942 për r olin e saj në “ Zonja Miniver”, ajo ka luajtur në filmin “Shadoë of a Doubt” (1943) ( Hija e një dyshimi) e regjisorit të famshëm.

Displaying vera-miles.jpg

Vera Miles

Ajo mund të bëhej më e famshmja ndër aktoret e Alfred Hitchcockut. Pas “ The Ërong

Man” ( Fajtori i gabuar), (1956) dhe “ Psycho” ( Psikoza), (1960), ajo do të merrte rolin

kryesor në “ Vertigo” ( Djersë të ftohta), (1958). Por shtatzënë në momentin e xhirimeve,

asaj iu desh t’ia linte vendin Kim Novakut.

Kim Novak

Ajo luajti rolin e Vera Miles në “ Vertigo” ( Djersë të ftohta), (1958). Duke zëvendësuar

këtë aktore me famë, ajo u prit më shumë sesa ngrohtësisht prej kritikës. E megjithatë,

regjisori nuk e fshehu kurrë pakënaqësinë e tij për Kim Novak. Sipas tij, ajo nuk i përshtatej rolit.

Tippi Hedren

Ajo xhiroi vetëm dy filma me regjisorin, por kaq mjaftoi për ta shndërruar atë në një prej

aktoreve më të famshme të kinemasë hitchcockiane. Roli i saj në filmin “ Birds” (Zogjtë), (1963) e konfirmoi si një nga aktoret më të lidhura me Alfred Hitchcockun. Filmi tjetër u shfaq vetëm një vit më vonë “ Marnie”, (1964).

Madeleine Caroll

Ajo ishte një nga të parat nimfa të Alfred Hitchcockut, por edhe një nga më të harruarat. Në 1935, ajo xhiron “ The 39 Steps” ( 39 shkallët) përpara se t’i bashkohej xhirimeve të filmit “Secret Agent “ (1936).

Eva Marie Saint

Ajo ka xhiruar vetëm një film me Alfred Hitchcockun, por çfarë filmi: North by Northëest (1959), që e bëri një nga aktoret më cilësore të kohës. Tepër e famshme dhe shumëkërkuar, Eva Marie Saint i jepte rëndësi cilësisë edhe sasisë së filmave ku luante.

Prandaj ajo ka luajtur në pak filma, por me regjisorët më të mëdhenj të kohës.

Barbara Harris

Ajo qe nimfa e fundit e Alfred Hitchcockut. Ajo luajti në “ Komplot familjar” që u shfaq në 1976 së bashku me regjisorin e famshëm.

Joan Fontaine

Joan Fontaine ishte aktorja e vetme që arriti të marrë çmim Oscar për rolin e saj në një film të Alfred Hitchcockut. Për “Rebecca”, që u shfaq në 1940, ajo arrin vetëm të përzgjidhet për çmim, por pas dy vjetësh, për “Suspicion” ( Dyshime, (1941), ajo merr më në fund Oscar si aktorja më e mirë.

Janet Leigh

Më pak e famshme se Ingrid Bergman dhe Grace Kelly, Janet Leigh është gjithësesi një aktore e shquar e kinemasë hitchcockiane. E prandsaj, është pikërisht ajo që e ka luajtur skenën e famshme në dush në filmin Psikoza.

Anne Baxter

Ajo është më pak e njohura ndër nimfat e Alfred Hitchcockut.

E prandaaj, Anne Baxter ka luajtur vetëm në një film të regjisorit, “ I Confess” ( Ligji i heshtjes), i shfaqur në 1953. Ky film është edhe sot fare pak i njohur nga publiku i gjerë.

Doris Day

Këngëtare, Doris Day u bë nimfa e Alfred Hitchcockut për filmin “The Man Who Knew Too Much” ( Burri që dinte tepër) që u shafq në1956. Në fakt, po atë vit, Grace Kelly largohet nga bota e kinemasë për t’iu përkushtuar jetës në oborin e mbretërisë së Monakos. Regjisorit iu desh të gjente një zëvendësuese.