Rob Crilly, Korrespondent i White House

 

Pesë të rinj nga stafi kanë ndjekur ish-Presidentin Donald Trump nga Shtëpia e Bardhë në Florida për të ngritur zyrën e tij personale dhe për të planifikuar lëvizjet e tij të ardhshme.

Ekipi po përdor një pronë në klubin privat të Trump-it Mar-a-Lago për t’u organizuar, tha një ish-zyrtar i Shtëpisë së Bardhë i cili është familjar me situatën.

“Ngjan pak si shtëpi pishinë,” tha ai.

Trump arriti në Florida të Mërkurën me një staf të vogël tërhequr nga radhët e reja të Shtëpisë së Bardhë – e ngjashme me mënyrën se si presidentët e mëparshëm u përshtatën me jetën pas detyrës.

Margo Martin, një asistente e shtypit e Shtëpisë së Bardhë,që njihte mire ndërveprimet me shtypin e Trump qe miklonte gazetarët në Zyrën Ovale (dhe më pas jashtë saj) ose në vende të tjera, po merret me komunikimet.

Pjesa tjetër e ekipit përfshin Nick Luna, ish truproje i presidentit të atëhershëm (ose asistent personal); Will Russell, drejtori i ekipit të avancuar të Trump te Shtëpisë së Bardhë ; Molly Michael, e cila punoi si koordinatore e Zyrës Ovale; dhe Cassidy Hutchinson, një ndihmëse e ish-shefit të stafit Mark Meadows.

Ata do të bashkohen në Florida nga gruaja e Lunas, e quajtur gjithashtu Cassidy. Ajo punoi për Jared Kushner në Shtëpinë e Bardhë dhe do të vazhdojë të punojë për dhëndrin e presidentit të 45-të, i cili gjithashtu po shkon në shtetin Sunshine me gruan e tij, vajzën presidenciale Ivanka Trump dhe fëmijët e tyre.

Martin dhe Hutchinson janë të dy nën 25 vjeç.

“Ai ka një ekip mjaft të ri atje, gjë që është tipike për presidentët qe sapo largohen nga detyra,” tha ish-zyrtari.

“Për stafin e ri, ai është ende një figurë shumë e njohur dhe është përvojë e shkëlqyer. Nëse shikoni vitet e Obamës, mendoj se ai gjithashtu mori staf të ri në moshë gjithashtu. ”

Trump ka filluar jetën pas Shtëpisë së Bardhë në të njëjtën mënyrë sic kaloi pushimet dhe fundjavat në Mar-a-Lago.

Të enjten në mëngjes, ai arriti në klubin e tij të golfit West Palm Beach për të luajtur. Ai u kthye të nesërmen për drekë në tryezën e tij të zakonshme në Grill Room,nga e cila shikon përreth vendin.

Ekipi i tij i ri me sa duket po ndan përgjegjësitë ndërsa ngrihet, kryesisht duke bërë telefonata dhe duke organizuar hapësirë për zyrë dhe logjistikë.

“Nëse ai ka nevojë për të marrë kontakt me senatorin Graham, atëherë ata do ta lehtësojnë,” tha ish-zyrtari.

Trump ka lënë të kuptohet për një kandidim të 2024 për Shtëpinë e Bardhë dhe ka një gjoks luftarak kolosal fushate që pritet ta bëjë atë një ndikim të madh në zgjedhjet afatmesme të vitit të ardhshëm – me kontrollin e Shtëpisë dhe Senatit që kërkohet.

Por pas vorbullës së fushatës së vitit të kaluar, e ndjekur nga sfida ligjore për rezultatin e zgjedhjeve dhe trazirave të dy javëve të fundit të dominuara nga pasojat nga sulmi ndaj Kapitolit të Shteteve të Bashkuara nga disa nga mbështetësit e tij, relaksimi në diellin e Floridës është rendi i parë i ditës.

“Ai po luan golf, kështu që skuadra e tij nuk ka shumë për të bërë”, tha burimi.

Me një nen të fajësimit që pritet të dërgohet në Senat të Hënën, kjo fazë mund të mos zgjasë shumë.

Historiania Presidenciale Martha Kumar tha se ishte e zakonshme që presidentët të largoheshin nga zyra vetëm me disa të rinj nga stafi. Trump ishte tani një qytetar privat me pak nga kërkesat e përditshme me të cilat përballej në detyrë.

Por ndryshe nga paraardhësit e tij, ai së shpejti do të duhet të plotësojë ekipet e tij të komunikimit dhe ato ligjore.

“Ndërsa po shfuqizohet, në disa mënyra, ai duhet të fuqizohet në mënyra të tjera dhe të përqendrojë vëmendjen e tij,” tha ajo. “Presidentëve të tjerë mund t’u duhen vite për të shkruar librat e tyre, por ai ka impeachment para tij – dhe një target të plotë ligjor”.

VERITAS.COM.AL