Lyndsey Parker

Kenny Rogers ka vdekur, sipas publicistit të tij, Keith Hagan. Një deklaratë e lëshuar nga Hagan të Premten në mbrëmje thotë se legjenda e vendit “vdiq paqësisht në shtëpi nga shkaqe natyrore nën kujdesin e azilit dhe i rrethuar nga familja e tij”. Rogers ishte 81 vjeç.

Gjatë karrierës së tij gjashtë dekadëshe, në zhanrin-hopping, Rogers lëshoi 65 albume dhe shiti më shumë se 165 milion disqe, duke e bërë atë një nga artistët më të suksesshëm të regjistrimit të të gjitha kohërave. Një yll gjigand kryq e terthor, ai jo vetëm që shënoi 24 hite të vendit të parë në tabelën e vendit Billboard, por më shumë se 120 hite në grafikët e zhanreve të ndryshëm – përfshirë këngën me nënshkrimin e tij të vitit 1978 “The Gambler”, e cila frymëzoi pesë filma televizivë dhe u zgjodh për ruajtje në Regjistrin Kombëtar të Regjistrimit nga Biblioteka e Kongresit.Një rekrut në Hall of Fame i Muzikës Country në vend në vitin 2013, Rogers fitoi edhe tre çmime Grammy, 13 çmime Amerikane të Muzikës, gjashtë cmime të Shoqatës së Muzikës Vendore,cmimin CMA Willie Nelson Lifetime Achievement, dhe cmimin CMT Artist of a Lifetime.

Rogers lindi i katërti i tetë fëmijëve në 21 Gusht 1938 në Houston, Texas, dhe ai në të vërtetë nisi karrierën e tij muzikore si një artist doo-wop në 1957 me hitin e vogël “The Crazy Feeling”, para se të bashkohej me grupin e xhazit Bobby Doyle Three në vitin 1958. Duke marrë edhe më shumë kthesa karriere më eklektike, ai më pas luajti në veshje popullore New Christy Minstrels në 1961, para se të themelonte Edicionin e Parë në 1967 dhe të shënonte një hit të befasishëm Nr.5 me klasikun psik-rock të atij grupi “Just Dropped In (To See What Condition My Condition Was In) “. Pas Edicionit të Parë, tingulli i të cilit ishte bërë gjithnjë e më popullor me kalimin e viteve,në mesin e viteve ,70, Rogers,tani jashtë grupit, vazhdoi në atë drejtim të muzikes country, duke lëshuar albumin e tij të pare solo me sukses të moderuar, Love Lifted Me, në 1976.

Në 1977, Rogers theu rekorde me hitin e tij të madh solo, “Lucille”, por ishte studioja e tij e gjashtë LP vitin e ardhshëm,The Gambler, që më në fund e bëri atë një superyll të mirëfilltë. Ky album mori 5 disqe platini me forcën e baladës    ” She Believes in Me”, e cila vendosi tingullin e tij countr-lisho, dhe gjurmen e tij tek titulli. Një tjetër nga këngët e tij klasike, “Coward of County”, shkoi në numrin 3 në Billboard Hot 100 dhe bëri një tjetër film TV starring të Rogers xhentil dhe të dashur.I ndjekur nga një film artistik ku interpreton këngëtarja, Six Pack, i shikuar në vitin 1982.

Bashkëpunimet midis zhanreve të Rogers rezultuan në disa nga këto hitet më të mëdha – veçanërisht ” Islands in the Stream”, duet me Dolly Parton të shkruar nga Bee Gees dhe ” Lady”, e shkruar me Lionel Richie, të dyja kryesuan në Billboard Hot 100. Një duet i prodhuar nga David Foster me divën skoceze Sheena Easton, një kopertinë e “We’ve Got Tonight” të Bob Seger, shkoi në Nr.1 në skemën e muzikes country dhe Nr.6 në tabelën e pop-it. Rogers ishte gjithashtu një nga 45 superstarët e rekrutuar nga Richie për të performuar në koncertin për bamirësi USA for Africa në këngën ” We Are the World” në 1985.

Partnerët e tjerë të duetëve të Rogers gjatë karrierës së tij përfshijnë Ronnie Milsap (me të cilin ai fitoi Bashkëpunimin më të mirë të muzikes Country me Vocals Grammy në 1988 për ” Make No Mistake, She’s Mine”), Kim Carnes, James Ingram dhe Dottie West. Ai pati hitin e tij final të vendit N.1 me muziken country, “Buy me a Rose”, me Billy Dean dhe Alison Krauss në 1999, megjithëse lëshoi një duet të dytë me Parton në 2013, “You Can’t Make Friends Old”, që e bëri atë Nr.57 në tabelën e Billboard’s Airplay US Country.

Edhe pse rreshti i grafikëve të Rogers nuk vazhdoi gjatë gjithë viteve ’90 dhe më tej, ai mbajti një ngarkesë ne regjistrimet dhe turnete (ai madje luajti me Phish në Bonnaroo në 2012). Ai gjithashtu autori i romanit të kujtimeve të vitit 2012 Luck or Something Like It dhe romanit te 2013 What Are the Chances, dhe nisi dy biznese,fast–food-in e suksesshëm Kenny Rogers Roasters dhe firmën prodhuese të makinave Sprint,Gamblers Chassis.

Rogers njoftoi terheqjen e tij në 2015 dhe u nis në një turne lamtumire të quajtur “The Gambler’s Last Deal”.Në një demonstrim të vërtetë të apelit të tij anembanë, një nga koncertet e tij të fundit, një tribut i gjithë-yjeve në Nashville’s Bridgestone Arena më 25 tetor 2017,shfaqje në plan të parë nga Flaming Lips, Elle King, Idina Menzel, Chris Stapleton, Richie, Parton , dhe shume te tjere. (Një speciale A & E, Biografia: Kenny Rogers, me pamjet nga ai koncert, ishte planifikuar të transmetohej muajin tjetër.) Më 5 Prill 2018, Rogers anuloi datat e tij të turneut të mbetur për shkak të “një serie sfidash shëndetësore”.

Rogers mbijetoi nga gruaja e tij e pestë, Wanda Miller,me të cilën ai u martua në 1997, djemtë e tyre binjakë Justin dhe Jordan, dhe tre fëmijët e tij nga martesat e mëparshme, Carole, Kennedy dhe Christopher. Hagan thotë se familja e Rogers po planifikon vetëm një shërbim të vogël privat tani për shkak të shqetësimeve të koronavirusit, por ata planifikojnë të organizojnë një memorial publik më të madh për të celebruar jetën dhe trashëgiminë e tij në një datë të mëvonshme.

VERITAS.COM.AL