Presidenti Biden pritet të shpallë ndalimin e importeve të naftës ruse në SHBA të martën në mëngjes ( sipas orës lokale), mes presionit dypartiak, ka mësuar FOX Business, ndërsa Rusia vazhdon pushtimin e saj në Ukrainë për të trembëdhjetën ditë.

Presidenti do të bëjë komente nga Shtëpia e Bardhë të martën në mëngjes ( sipas orës lokale), ku do të shpallë “veprime për të vazhduar ta mbajë Rusinë përgjegjëse për luftën e saj të paprovokuar dhe të pajustifikuar kundër Ukrainës”.

Ndërsa lufta në Ukrainë po vazhdon, amerikanët po përballen me rritjen e çmimeve të gazit dhe administrata e Biden po përballet me thirrjet nga republikanët dhe demokratët në Kongres, si dhe nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy,  për të ndaluar importet e naftës ruse dhe për të rritur prodhimin vendas të energjisë .

Zelenskyy, të hënën, bëri thirrje për “bojkot” të importeve të naftës ruse në SHBA dhe vendet evropiane.

Dhe Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha të dielën se administrata po flet me partnerët dhe aleatët “për të parë, në një mënyrë të koordinuar, perspektivën e ndalimit të importit të naftës ruse, duke u siguruar që ka ende një furnizim të përshtatshëm të naftës në botë. tregjet.”

Një zyrtar i administratës së Biden tha për FOX Business të martën në mëngjes se njoftimi i administratës për një ndalim të mundshëm të importeve të naftës nga Rusia në Shtetet e Bashkuara ishte “i afërt”.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, gjatë konferencës për shtyp të hënën, trajtoi këtë çështje.

“Asnjë vendim nuk është marrë në këtë pikë nga presidenti për një ndalim të importit të naftës nga Rusia,” tha ajo të hënën, duke shtuar se diskutimet po vazhdojnë brenda dhe me “homologët dhe partnerët në Evropë dhe në mbarë botën”.