Beogradi zbut qëndrimet mbi gatishmërinë e ushtrisë për luftë, zbaton thirrjen e SHBA
Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka reflektuar duke adresuar shqetësimin e SHBA dhe vendeve të QUINT-it për të ulur gjendjen e gatishmërisë...
Propozimi për Asociacionin/ Rama: Rajoni nuk është vetëm i Kosovës e Serbisë, por edhe i yni.
Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij për 32 vjetorin e themelimit të PS-së, u ndal tek drafti për themelimin e Asociacionit të komunave me shumi...
Kosova shënon sot 24-vjetorin e çlirimit. Rama: Kosova duhet të dalë prej qorrsokakut me dialog, jo me polici!
24 vjet më parë në Kosovë u vendosën 50 mijë ushtarë të NATO-s dhe bashkë me ta edhe administrata e përkohshme e Kombeve të Bashkuara. Më 12 qersh...
Zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi, 6 shqiptarë në parlament, “Evropa tani” fiton zgjedhjet
Lëvizja “Europa Tani” e Presidentit aktual të Malit të Zi Jakov Milatoviq fitoi zgjedhjet e parakohshme parlamentare qe u mbajten dje ne kete vend...
Shqipëri-Kosovë, dy qeveritë takohen më 14 qershor në Gjakovë
Mbledhja e ardhshme e dy qeverive të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës do të zhvillohet në 14 Qershor në Gjakovë. Sipas një nj...
“E kam parë draftin e Ramës për Asociacionin”/ Ish ministri i Jashtëm: I rëndësishëm për diskutime të mëtejshme
Ish ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj thotë se e ka parë draftin e kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në...
Drafti për asociacionin, Rama: Eshtë kontribut, ndaç ta marrin, ndaç jo! I hartuar nga ajka e mendimit botëror
Kryeministri Edi Rama u shpreh se drafti i propozuar nga Shqipëria është kontribut nga ana e vendit tonë. Rama shton se nuk do bëhet asnjëherë pub...
Tensionet në veri të Kosovës, Shqipëria përgatit draf për Asociacionin e komunave serbe. Rama: ‘Eshtë në lojë fati i Kosovës!’.
  Mes tensioneve në veri të Kosovës, kryeministri Edi Rama po përpiqet të kontribuojë konkretisht për të arritur një marrëveshje mes Kurtit dh...
SHBA dhe BE mund t’i shpallë non-grata Kurtin dhe Sveçlën nëse përshkallëzohet situata në veri!
Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian po shqyrtojnë mundësinë e masave kundër Kosovës në rast se nuk përmbush detyrimet e saj dhe nuk qetëson ...
Situata në veri të Kosovës, sot afati i fundit nga SHBA dhe BE
Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian presin që sot të arrihet një marrëveshje për qetësim të situatës në veri të Kosovës. Kjo ...