Itali/ Dhoma e deputetëve i jep dritën jeshile paktit Rama-Meloni
Me 189 vota pro dhe 126 vota kundër, Dhoma e ulet në Parlamentin Italian ka miratuar marreveshjen e firmosur mes kryeminIstrave Meloni dhe Rama pe...
Stoltenberg i prerë ndaj Kosovës dhe Serbisë: Tejkaloni konfliktet, dialogu është zgjidhja
Të mërkurën po zhvillohet në Shkup, konferencën e përbashkët e shefin të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe liderët e rajonit. Gjatë fjalës së tij, s...
“Rasti i Banjskës nxori në pah rrezikun e lartë për destabilizim”, Rama konferencë me Stoltenberg: Të rritet prania e forcave të NATO-s në Kosovë
Rama: Duhet me çdo kusht të mos përsëritet. Për këtë arsye theksova edhe sot në takim domosdoshmërinë e rritjes së numrit të forcave të NATO-s në ...
Lajçak për dialogun Kosovë-Serbi: Pres zhvillime të shpejta!
I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, duke bërë një përmbledhje të aktivitetit të tij si ndërmjetësues. Në një shkrim të publikuar në facebook, Lajçak shprehet se u ka ...
Charles Michel thotë: ‘Ta mbajmë Ballkanin Perëndimor larg ndikimit rus!’
Nga Zagrebi,  Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel deklaroi se integrimi i rajonit te Ballanit Perëndimor në Bashkimin Europian është  n...
SHBA: Rusia kërcënon Ballkanin/ Zëdhënësi i DASH: ‘Vazhdojmë sanksionet për këdo që destabilizon!’
Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten të angazhuara për të mbrojtur rajonin e Ballkanit Perëndimor ndaj manovrave dashakeqëse ruse që kanë si syn...
Greqia vendos bllokadën e parë ndaj integrimit të Shqipërisë: Euractiv.
Greqia po bllokon një letër nga 27 vendet anëtare drejtuar Komisionit të BE-së për hapjen e pesë kapitujve të parë të procesit të anëtarësimit, ko...
Ministrat e Jashtëm të BE takohen me homologët e Ballkanit Perëndimor. Borrel skeptik mbi marrëveshjen.
Gjashtë ministrat e jashtëm të Ballkant Perëndimor do të takohen këtë të hënë me homologët e tyre të bashkimit Europian në Bruksel. Gjatë takimit ...
Kosovë/ Ambasadori amerikan: Draft statuti për Asociacionin s’ka fuqi ekzekutive, fjalën e fundit do ta thotë Kushtetuesja
Ambasadori i SHBA-ve, Jeffrey Hovenier, ka deklaruar se draft-statuti i Asociacionit të komunave me shumicë serbe është në përputhje me Kushtetutë...
Progress Raporti i KE: Kosova dhe Serbia pë Asociacionin, “asnjëra palë nuk e ka bërë asnjë hap në këtë drejtim“
Komisioni Evropian (KE) i ka qortuar Kosovën dhe Serbinë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evro...