Blinken takohet me presidentin kinez, Xi Jinping
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, është takuar me presidentin kinez, Xi Jinping, gjatë vizitës së tij dyditore në Kinë. Gjatë një k...
Erdogan fitoi zgjedhjet në Turqi, Rama: Urime për fitoren Zoti President
Kryeministri Edi Rama, nëpërmjet një postimi në rrjetin e tij social “Facebook” ka uruar Recep Tayip Erdogan për fitoren në raundi e dytë të zgjed...
Zgjedhjet në Turqi/ Erdogan siguron mandatin e 3-të
Në Turqi kanë mbetur më pak 2% e votave për t’u numëruar.  Recep Tayip Erdogan ka siguruar mandatin e tretë pasi kryeson me mbi 52% përballë rival...
Zgjedhjet në Turqi/ Hapen mbi 75% e kutive, Erdogan drejt fitores
Në Turqi ditën e sotme u mbajt raudi i dytë i zgjedhjeve presidenciale. Deri më tani raportohet se janë hapur 75,62 për qind i kutive dhe Recep...
Rusia i ndalon hyrjen Barack Obamës
Ish presidenti amerikan, Barack Obama është në mesin e 500 qytetarëve amerikanë që do të ndalohen të hyjnë në Rusi si përgjigje ndaj sanksioneve t...
Rusia merr presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në mes të zemërimit të Ukrainës.
Nga George Wright/ BBC Secili nga 15 anëtarët e Këshillit merr presidencën për një muaj, sipas një modeli të radhës. Herën e fundit që Rusia...
Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër–arrest për Vladimir Putin. Akuzohet për krime lufte
Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër arresti të premten kundër Vladimir Putin, duke e akuzuar atë si përgjegjës për krimet e luftës ...
62 viktima në tragjedinë në Itali! Dëshmia: Trafikantët u frikësuan nga policia, hodhën 20 persona në det.
Detaje të reja kanë dalë në dritë nga tragjedia në Itali, ku humbën jetën të paktën 62 persona që ishin në një varkë emigrantësh në bregdetin ital...
Rama në konferencë me homologun japonez Kishida: Japonia do të ketë prezencë diplomatike në BP.
Në vijim të vizitës zyrtare në Japoni, kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin Fumio Kishida. R...
Ditë zie në nderim të viktimave të tërmetit në Turqi e Siri. Presidenti kujton ndihmën e Turqisë ndaj Shqipërisë.
Në këtë ditë zie kombëtare, le të bashkojmë lutjet tona dhe të shprehim solidaritetin me familjet që po përballen me tragjedinë e të...