Kryeministri Boris Johnson po “përmirësohet” pas dy netësh në kujdes intensiv me koronavirusin, ka thënë kancelari Rishi Sunak.

Kancelari tha që Z. Johnson tani qëndron “ulur në shtrat dhe po përgjigjet pozitivisht ndaj ekipit klinik”.

Kryeministri u dërgua në Spitalin St Thomas ‘në Londër të Dielën – 10 ditë pas testimit pozitiv për virusin – dhe më pas u transferua në kujdes intensiv të Hënën.

Ngjarja vjen pasi një rekord me 938 vdekje ditore u raportuan në spitalet e Mbretërisë së Bashkuar.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar tani është 7,097, sipas shifrave të fundit të Departamentit të Shëndetësisë.

VERITAS.COM.AL