BREITBART JERUSALEM

(AP) Betlehemi të Enjten ushtoi në vigjilje të Krishtlindjes nga një marshim i gëzueshëm i bandës dhe ardhjen triumfale të klerikut të lartë Katolik në Tokën e Shenjtë, por pak njerëz ishin atje për t’i përshëndetur ata ndërsa pandemia e koronavirusit dhe një lockdown i rreptë preku festimet në vendlindjen tradicionale te Jezusit.

Skena të ngjashme të nënshtrimit u përsëritën në të gjithë botën ndërsa mbledhjet festive familjare dhe lutjet e konfeksionuara që zakonisht shënonin festën u zvogëluan ose anuluan krejtësisht.

Në vigjilje të Krishtlindjes në Itali, kambanat e kishave ranë më herët se zakonisht. Bllokimi i qeverisë italiane në orën 10 të mbrëmjes i nxiti pastorët të fillonin shërbimet me herët, me meshën “Mesnata” qe filloi të enjten në mbrëmje, në disa kisha disa orë më shpejt para se të binte errësira. Papa Françesku, i cili ka thënë që njerëzit “duhet t’i binden” masave të autoriteteve civile për të luftuar përhapjen e Covid-19, ishte në te njëjtën linjë. Këtë vit, Mesha e Vigjiljes së Krishtlindjes në Bazilikën e Shën Pjetrit u zhvendos nga ora 9:30 në 7:30 pasdite.

Normalisht, vendet në Meshën e vigjiljes u mbushën shpejt, nga romanët dhe nga turistët, por pandemia ka ulur turistët në Itali. Në përputhje me masat e distancimit shoqëror, mezi 200 besimtarë – në vend të disa mijëra – të shpërndarë në bazat e bazilikës dhe të veshur me maska, morën pjesë në festimin e meshës nga Francesku. Një varg lulesh të kuqe të zjarrta poinsettia kontrastonin ngrohtësisht me mermerin e kushtueshëm të ftohtë të bazilikes.

Francesku në homelinë e tij ofroi reflektime mbi domethënien e Krishtlindjes. “Shpesh e dëgjojmë të thuhet se gëzimi më i madh në jetë është lindja e një fëmije.Eshtë diçka e jashtëzakonshme dhe ndryshon gjithçka, ”tha ai. Një fëmijë “na bën të ndihemi të dashur, por gjithashtu mund të na mësojë se si të duam”.

“Zoti lindi nje fëmijë në mënyrë që të na inkurajojë të kujdesemi për të tjerët”, tha Françesku, i cili u ka kushtuar vëmendje të varfërve te trajtuar padrejtësisht një temë kryesore e papatit të tij.

Festimet në vende të tjera të Evropës u anuluan ose u reduktuan shumë pasi infektimet nga Covid-19 u rritën në të gjithë kontinentin dhe u zbulua një variant i ri që mund të jetë më ngjitës.

Në Athinë, vigjilja e Krishtlindjes kishte heshtur me shpejtësi. Në kohë normale, zërat e fëmijëve që këndojnë këngët ndërsa shkelin trekëndëshat metalikë mund të dëgjohen gjatë gjithë ditës. Zakon i vjetër me dekada, në të cilin fëmijët shkojnë shtëpi më shtëpi dhe marrin dhurata të vogla, u ndalua këtë vit. Grupe fëmijësh arritën të nderonin traditën duke i kënduar Kryeministrit Kyriakos Mitsotakis me lidhje video.

Gjatë gjithë pandemisë, një nga kishat më të goditura në New York City ka qenë Kisha Lutherane e Shën Pjetrit në Manhattan. Udhëheqësit e kishës thonë se më shumë se 60 anëtarë të kongregacionit – të cilët numëroheshin rreth 800 para pandemisë – kanë vdekur nga COVID-19, pothuajse të gjithë pjesë e komunitetit prej rreth 400 personash që morën pjesë në shërbimet në Spanjisht.

Pavarësisht nga zemërthyerjet e tyre, anëtarët e kongregacionit – shumë prej tyre emigrantë – dhuruan pallto, shalle dhe rroba të tjera dimri për më shumë se 100 emigrantë të mitur në një qendër paraburgimi në Manhatan.

Ndërsa shumë kisha të tjera të Qytetit të New York-ut kanë rifilluar shërbimet, Saint Peter’s vazhdon të ofrojë Meshat e saj vetëm në internet.Orari për vigjiljen e Krishtlindjes dhe ditën e Krishtlindjes përfshinte Mesha në anglisht dhe Spanjisht dhe një shërbim dygjuhësh mbremje xhazi.

Në Betlehem, zyrtarët u përpoqën të bënin më të miren nga kjo situatë e keqe.

“Krishtlindja është një festë që përtërin shpresën në shpirtrat”, tha Kryetari i Bashkisë Anton Salman. “Pavarësisht nga të gjitha pengesat dhe sfidat për shkak të koronës dhe për shkak të mungesës së turisteve, qyteti i Betlehemit është ende duke pritur të ardhmen me optimizëm.”

Moti i paqëndrueshem dhe me shi i shtohej atmosferës së zymtë, ndërsa disa dhjetëra njerëz u mblodhën në sheshin qendror Manger për të përshëndetur Patriarkun Latin Pierbattista Pizzaballa. Bandat e marshimit të të rinjve që këndonin këngët e Krishtlindjes në gajde, të shoqëruar nga daulle që godisnin, udhehoqen një procesion të gëzueshëm përpara ardhjes së patriarkut herët në pasdite.

“Pavarësisht nga kufizimet dhe limitimet, ne duam të festojmë sa më shumë që të jetë e mundur, me familjen, komunitetin dhe gëzojme,” tha Pizzaballa, i cili do të drejtojë një Meshe të vogël të Mesnatës në mbrëmje heret. “Ne duam të ofrojmë shpresë.”

Mijëra pelegrinë të huaj zakonisht dynden në Betlehem për festimet. Por mbyllja e aeroportit ndërkombëtar të Izraelit për turistët e huaj, së bashku me kufizimet palestineze që ndalojnë udhëtimet ndërqytetëse në zonat që administrojnë në Bregun Perëndimor të okupuar nga Izraeli, i mbajti vizitorët larg.

Kufizimet limituan frekuentimin e banorëve dhe një rrethi të vogël të zyrtarëve fetarë. Festimet e mbrëmjes, kur pelegrinët zakonisht mblidheshin rreth pemës së Krishtlindjes, u anuluan dhe Mesha e Mesnatës ishte e kufizuar në klerikë.

Koronavirusi i ka dhënë një goditje të rëndë sektorit të turizmit të Betlehemit, gjaku i ekonomisë lokale. Restorantet, hotelet dhe dyqanet e dhuratave janë mbyllur.

Nuk ishte vigjilja e zakonshme e Krishtlindjeve në Mexico City. Festa e madhe ishte një ceremoni ku u administruan vaksinat e para të koronavirusit në vend.

Në prag të Krishtlindjes, prindërit zakonisht i çojnë fëmijët e tyre në një shesh në qendër të qytetit ku aktorët vishen si Tre Njerëzit e Mençur ose Santa Claus dhe pozojnë para sfondeve të detajuara që i ngjajnë seteve të filmave të njohur për fëmijë.

Por këtë vit, Njeriu i mençur dhe Santa u ndaluan. Tradita tjetër e madhe e Meksikës, Mesha e Mesnatës, u anulua në shumë famulli.

Akoma, Zoé Robledo, drejtori i sistemit të sigurimeve shoqërore të Meksikës, tha se fillimi i programit të vaksinave COVID-19 të vendit e bëri atë “një Krishtlindje të paharrueshme”.

Plazhet ikonike të Rio de Janeiros mbetën të hapura, por një dekret i Bashkisë që synonte të kufizonte tubimet i pengonte shoferët të parkonin përgjatë bregut. Shiu mbajti edhe banorët e plazhit në shtëpi.

Australianët deri vonë kishin pritur me padurim një Krishtlindje relativisht pa Covid-19 pasi kufizimet e udhëtimit përtej kufijve shtetërorë u qetësuan javët e fundit në mungesë të ndonjë prove të transmetimit të komunitetit. Por pasi rastet e reja u zbuluan gjatë javës së kaluar, shtetet përsëri mbyllën kufijtë e tyre.

Ndërsa shumë vende rreth globit po mbanin ose rritnin kufizimet për Krishtlindje, Libani ishte një përjashtim. Me ekonominë e tij të shkatërruar dhe pjesët e kryeqytetit të saj të shkatërruara nga një shpërthim masiv ne port ne 4 gusht, Libani ka hequr shumicën e masave të virusit përpara pushimeve, duke shpresuar të inkurajojë shpenzimet. Dhjetëra mijëra emigrantë libanezë kanë mbërritur në shtëpi për pushime, duke çuar në frikën e një rritje të pashmangshme të rasteve gjatë sezonit festiv.

Libani ka përqindjen më të madhe të të krishterëve në Lindjen e Mesme – rreth një e treta e 5 milion njerëzve të tij – dhe tradicionalisht feston Krishtlindjet me shumë bujë.

“Njerëzit përreth nesh ishin të lodhur, të dëshpëruar dhe të varfëruar, kështu që ne thamë le të mbjellim vetëm një pikë gëzimi dhe dashurie”, tha Sevine Ariss, një nga organizatorët e një panairi të Krishtlindjeve përgjatë rrugës bregdetare ku shpërthimi shkaktoi më shumë dëme.

VERITAS.COM.AL