Etiketa: is_tag

Papa Françesku mohon zërat se është më kancer. ‘Nuk kam në plan dorëheqjen”, thotë ai.
“Jam ende gjallë…” Teksa ecën më shkop në dhomën e pritjes së rezidencës modeste të Santa Marias, ku ka jetuar që prej zgjedhjes në 2013-n, Papa Francesku i përgjigjet me...
Tronditet Vatikani: Papa Francesku po shkon drejt dorëheqjes!
Mediat italiane dhe ato botërore janë mbushur me spekulime dhe informacione ende të pakonfirmuara deri më tani se Papa Françesku pritet të dorëhiqet nga detyra duke ndjekur hapat e Benediktit. Gji...
30-vjetori i marrëdhënieve diplomatike Shqipëri – Seli e Shenjtë/ Rama viziton Vatikanin.
Kryeministri Edi Rama ka udhëtuar drejt Italisë, ku sot ndodhet në Romë, kur shënohet 30 vjetori i marrëdhënieve diplomatike Shqipëri – Seli e Shenjtë. Teksa ka folur për bashkëpunimin dhe fryt...
Coronavirusi spërkat alegrinë e Krishtlindjeve në Betlehem, Romë, Sidnej dhe më tej
BREITBART JERUSALEM (AP) Betlehemi të Enjten ushtoi në vigjilje të Krishtlindjes nga një marshim i gëzueshëm i bandës dhe ardhjen triumfale të klerikut të lartë Katolik në Tokën e Shenjtë, por ...
Papa i dorëhequr u kthye në Vatikan pasi vizitoi të vëllain në Gjermani
AP Papa Benedikti XVI është rikthyer në Vatikan pas një vizite katër-ditore te vëllai i tij i moshuar i sëmurë në Gjermaninë e tyre. Qyteti i VITIKANIT (AP) - Papa Emeritus Benedikti XVI u k...
Predikuesi për Papa Françeskun: Virusi na kujton se ne të gjithë jemi të vdekshëm
AP QYTETI I VITIKANIT (AP) - Në shenjë të bindjes se përulur, Papa Françesku u gjunjëzua për disa minuta në dyshemenë e një Bazilikate gati të zbrazur të Shën Pjetrit në një shërbim të së Premt...
O Kina o Shtetet e Bashkuara: ‘Rruga pa dalje e Papa Franceskut
Nga Francesco Boezi   Papa Françesku është papa i cili ka favorizuar një "marrëveshje të përkohshme" me Republikën Popullore të Kinës. Jorge Mario Bergoglio është, për të djathtën konse...
Papa Benedikti do të flasë përsëri. Ja strategjia e Ratzinger
-Me gjithë heqjen dorë, Benedikti XVI vazhdon të thotë fjalën e tij në mënyrë publike. Arsyeja është e pagjurmueshme në një "luftë teologjike" ndeshur në Gjerma- Nga: Giuseppe Aloisi / Dyshi...
Presidenti Thaçi kërkon njohjen e Kosovës nga Vatikani.
Sipas Radio Evropa e Lirë/ Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se njohja formale e Kosovës nga Selia e Shenjtë do të kurorëzonte gjithë angazhimin e saj për sigurimin e paqes dhe stabil...
Kaosi në Amerikën e Jugut dhe gabimi i Papës për të mbështetur diktatorët e “popullit”
Nga: Riccardo Cascioli / Kriza e Venezuelës shpjegon më mirë se çdo gjë tjetër largimin e Papa Françeskut nga ato nevoja të popullit që janë gjithashtu në qendër të Mjeshtërisë së tij dhe te nd...