CHARLIE SPIERING

Presidenti Donald Trump bëri fushatë në Georgia të Shtunën për zgjedhjet e balotazhit të Senatit në emër të Senatoreve David Perdue dhe Kelly Loeffler, duke përsëritur pohimin e tij se ai po fitonte zgjedhjet presidenciale.

“Ju e dini që ne fituam Georgian,sa për ta kuptuar”, tha Trump ndërsa turma brohoriste “Te duam!”

“Ne po i fitojmë këto zgjedhje,” vazhdoi ai. “Ne po luftojmë shumë për këtë shtet.”

Presidenti vuri në dukje akuzat për korrupsion dhe problemet me zgjedhjet në shtetin e Georgias.

“Kur numrat dalin nga tavanet dhe çantat prej lëkure fillon të thuash,” Çfarë po ndodh? ” Tha Trump.

Presidenti përshkroi zgjedhjet e ardhshme të balotazhit në Georgia si “balotazhi më i rëndësishëm i kongresit në histori” dhe u kërkoi votuesve të mbështesnin Perdue dhe Loeffler.

“Ju duhet ta bëni ketë, ata mashtruan dhe ata manipuluan zgjedhjet tona presidenciale, por ne ende do t’i fitojmë ato,” tha ai.

Ai paralajmëroi se Demokratët do të përpiqen të vjedhin zgjedhjet e balotazhit të Senatit në Georgia.

Mbështetësit e tij bërtisnin “Stop vjedhjes!” ndërsa ai foli për përpjekjet për të kontestuar zgjedhjet.

Presidenti gjithashtu iu referua konfliktit të tij me Guvernatorin e Georgias Brian Kemp dhe Sekretarin e Shtetit Brad Raffensperger, duke kërkuar që ata të bëhen më të ashpër në luftën kundër manipulimit të zgjedhjeve.

“Kjo varet nga qeveria juaj këtu dhe për çfarëdo arsye, sekretari juaj i shtetit dhe guvernatori juaj kanë frikë nga Stacey Abrams,” tha ai.

Më 20 nëntor, të dy Kemp dhe Raffensperger nënshkruan dokumente që certifikuan zgjedhjet në Xhorxhia për Biden.

Trump u zotua të vazhdojë procesin gjyqësor të zgjedhjeve deri në Gjykatën e Lartë.

“Nëse kemi guxim dhe mençuri, mendoj se e dini se cila do të jetë përgjigjja, sepse nuk mund t’i lini njerëzit tja hedhin kollaj “, tha ai.

Trump kujtoi mbështetësit e tij se ata fituan më shumë vota në vitin 2020 se çdo president i ulur në histori dhe ai akuzoi Demokratët për lojë të ndyrë.

“Ata po përpiqen të na bindin se kemi humbur. Ne nuk humbëm. Ata gjetën shumë fletëvotime, për të qenë të mirë, dhe gjithashtu hoqën qafe disa ”, tha ai.

Presidenti tha se nëse ai do të humbte zgjedhjet në mënyrë të drejtë ai nuk do të kishte problem të pranonte dhe të largohej nga pushteti.

“Nëse do të humbja, do të isha një humbës i hirshëm. Nëse do të humbja, do të thosha se humba dhe do të shkoja në Florida dhe do ta merrja me qetësi… por nuk mund të pranosh kurrë kur ata vjedhin armatosen dhe plaçkitin. ”

VERITAS.COM.AL